Най-малката островна държава се намира в Тихия океан, южно от Маршаловите острови. По площ тя е най-малката неевропейска държава в света – разположена е на остров от 21 кв. км.

Това е и единствената държава в света, която няма официално обявена столица. За такава жителите й считат град Ярен.

Науру има около 14 хиляди жители. Заради неплодородната земя, на която не могат да се отглеждат плодове и зеленчуци, близо 90% от възрастните са с наднормено тегло, а над 30% страдат от диабет.

Островът е обграден от коралови рифове. Няма течащи води, дори и питейната вода се внася. Има 30 км асфалтирано шосе, 6 км жп линия и летище.

През 70-те години на 20-и век страната е била сред най-богатите в света, въпреки малката си площ и население. Островът е бил с втория най-висок БВП на глава от населението след Саудитска Арабия. Общият доход на глава от населението за 1977 г. е бил 21 400 долара.

След като фосфатът е изчерпан, Наури бързо изпада в икономическа криза. През деветдесетте години на миналия век са направени опити да се наложи като офшорна зона. Страната е център на 400 банки.

И това решение обаче не проработва. Така се стига до световния рекорд за най-висока безработица – близо 90%. Силно развит е риболовът.

На острова се говорят два езика - английски и науруан. Официалната валута е австралийски долар.

Науру притежава и едни от най-странните закони за недвижими имоти в света. Всичките му жители имат определени права върху цялата земя на острова, която е притежавана от отделни хора или семейства.

Правителството и частните организации не притежават земя и трябва да сключват договори за аренда със собствениците. Ненауруанци не могат да притежават земя на острова.