Известен с грандиозната си архитектура, красиви зелени площи и традиционни кафенета, днес Виена има репутацията на много приветлив град.

Австрийската столица оглавява класацията на най-добрите градове за живот в света за втора поредна година, постигайки почти перфектни резултати в категории, като стабилност, култура и околна среда, образование и инфраструктура, както и здравеопазване.

Второто място се заема от Мелбърн, който миналата година Виена свали от позицията му на фаворит през последните седем години, посочва CNN.

Сидни, Осака и Калгари допълват топ пет в годишния Global Liveability Index, съставян от The Economist Intelligence Unit с участието на 140 града по света.

Луси Ламстър Тюри - нюйоркчанка, която се мести във Виена през 2004 г. и провежда шопинг обиколки на града, посочва, че австрийската столица я е научила как да живее.

"Идвайки от Манхатън, за мен беше трудно да забавя, но обичам темпото на Виена. Тя е сравнително тиха, чиста и с културно изобилие, като никога не съм се чувствала по-сигурна в Европа или в Щатите. Мислех, че никога няма да свикна с това, че магазините са затворени в неделя, но този факт промени живота ми - хората всъщност почиват тук, а личният им живот е толкова важен, колкото и работата," допълва тя.

Деветте най-добри града за живот, когато нямате гарантиран доходТе са идеални за хора, работещи на свободна практика

Въпреки че топ 10 се доминира от градове в Австралия, Канада и Япония, Европа като цяло се представя добре. Осем от първите 20 града в класацията са разположени в Северна Европа, като Копенхаген попада в топ 10 (9 позиция), а Цюрих, Франкфурт и Женева заемат местата 11, 12 и 14.

Хелзинки, Амстердам и Хамбург също влизат в топ 20, докато Берлин и Люксембург са поставени съответно на 21 и 23 позиция.

Хонолулу е най-високо класираният американски град (22 място), а Атланта, Питсбърг, Сиатъл и Вашингтон са в топ 40. Чикаго е класиран на 41 място.

Лондон и Ню Йорк заемат позиции 48 и 58. И двата града са оценени високо в категорията Култура, но записват по-ниски резултати за инфраструктура и стабилност, с по-висок риск от престъпност и тероризъм.

Рейтингът за стабилност в Париж също се срива благодарение на антиправителствените протести на жълтите жилетки. Града падна с шест места спрямо миналогодишното си класиране на 26 място.

Сингапур влиза в класацията под номер 40, а Дубай - под 70. Хонконг е класиран на 38 място, но ранглистата е съставена преди последните политически катаклизми. Кайро и Ню Делхи се сриват заради екологични проблеми, като лошо качество на въздуха и недостатъчно снабдяване с вода.

Дамаск в Сирия е оценен най-лош град за живот в света, следван от Лагос, Нигерия, и Дака, Бангладеш. Венецуелската столица Каракас е оценена като десетия най-лош град за живеене. Карачи, Триполи и Хараре също влизат в този непрестижен топ 10.

Най-добрите за живот градове в света през 2019 г.:

1. Виена, Австрия
2. Мелбърн, Австралия
3. Сидни, Австралия
4. Осака, Япония
5. Калгари, Канада
6. Ванкувър, Канада
7. Торонто, Канада
7. Токио, Япония
9. Копенхаген, Дания
10. Аделаида, Австралия

Най-лошите за живот градове в света за 2019 г.:

1. Дамаск, Сирия
2. Лагос, Нигерия
3. Дака, Бангладеш
4. Триполи, Либия
5. Карачи, Пакистан
6. Порт Морсби, Папуа Нова Гвинея
7. Хараре, Зимбабве
8. Дуала, Камерун
9. Алжир, Алжир
10. Каракас, Венецуела