Финалите в НБА започнаха, а шампионът Голдън Стейт Уориърс успя да спечели двата си домакински мача срещу Кливланд Кавалиърс и вече има комфортна преднина, преди серията да се пренесе в Кливланд по-късно през седмицата.

Финалите са обект на много анализи, като например може ли Леброн Джеймс - най-добрият играч в момента, да победи най-добрия отбор?

Или дали някой от играещите във финалите ще може да измести Майкъл Джордан като най-великия баскетболист на всички времена, който е и най-богатият?

Благодарение на рекламните му договори и мажоритарния дял в баскетболния отбор Шарлът Хорнетс, състоянието на Джордан се оценява на 1.5 млрд. долара, според Celebrity Net Worth.

Заради тавана на заплатите в НБА заплащането на най-големите звезди в лигата е доста сходно. Всъщност във финалите тази година има осем играчи (по четири във всеки отбор) които заработват по над 15 млн. долара на година.

Това, което правят със заплатите си, с доходите от рекламни договори и бизнес начинанията си, е нещото, което обаче отделя звездите от останалите.

Ето и кои са най-успелите инвеститори във финалите в НБА тази година:

1. Леброн Джеймс

A post shared by LeBron James (@kingjames) on

Състояние: 400 млн. долара

Източници: заплата, рекламни договори и инвестиции

Кралят си спечели този псевдоним заради представянето си на игрището, но Джеймс има сходни постижения и в света на бизнеса. Да имаш консултанти, като Уорън Бъфет, определено помага.

Рекламните му договори си остават най-големият източник на доходи за Джеймс. Той представлява редица компании, сред които Coca-Cola и Verizon. Nike има доживотен договор с Джеймс, чиято стойност се смята, че може да достигне 1 млрд. долара.

С подобни успехи идват и възможностите за инвестиции. Някои от компаниите, в които Джеймс има дялове, носят забележителна доходност. Той притежаваше 1% от Beats by Dre, което му донесе 30 млн. долара, когато производителят на слушалки бе придобит от Apple.

Той също така има 10-процентен дял от веригата пицарии Blaze Pizza, която разполага с над 250 заведения. Неговата продуцентска компания Springhill Entertainment също не се представя никак зле.

Междувременно Джеймс е заработил 230 млн. долара от заплати, преди данъци, по време на 15-годишната си кариера.

2. Кевин Дюрант

A post shared by Kevin Durant (@kevindurant) on

Състояние: 150 млн. долара

Източници: заплати, рекламни договори и рисков капитал

Когато Дюрант напусна Оклахома Сити Тъндър, за да се присъедини към Голдън Стехт Уориърс, причината за това бе очевидна – в момента той има шанс да спечели втората си титла в рамките на две години.

Да не забравяме обаче и за причините извън игрището. Близостта на Оукланд до Силициевата долина и множеството технологични стартъп компании вероятно също е била от значение.

The Durant Company на практика е компания за рисков капитал, която е инвестирала в около 30 стартъп компании от технологичния сектор и други индустрии. Най-известната му инвестиция е от 2016 г. в куриерската компания Postmates.

Миналата година Postmates набра финансиране, което оцени компанията на 800 млн. долара. Той също така има дял в приложението Acorns.

Дюрант обаче инвестира внимателно, като през миналата година сподели, че “не влага 50% от състоянието си” в стартъпи.

3. Стеф Къри

A post shared by Wardell Curry (@stephencurry30) on

Състояние: 60 млн. долара

Източници: заплата, рекламни договори и софтуерен бизнес

Стрелецът на Голдън Стеът все още не е направил такъв голям скок в бизнеса, както Джеймс и Дюрант. Той обаче се е концентрирал върху това да разрасне собствения си бизнес, вместо да инвестира в компаниите на други хора.

Къри и бивш негов съотборник от колежа основават Slyce - софтуерна компания, която помага на марките да следят и управлявал рекламите си в социалните медии. Къри дори има ръководна позиция в компанията, опитвайки се да разбере всеки един етап от процеса.

Това, че най-голямият клиент на Slyce - компанията за спортни стоки и екипировка Under Armour, има рекламен договор с Къри до 2024 г., също не е никак излишно.

Спортистът, който инвестира по 1.5 млн долара годишно в тялото сиИнвестициите явно се отплащат, тъй като Джеймс прави един от най-добрите си сезони в лигата

4. Андре Игуодала

A post shared by Andre Iguodala (@andre) on

Състояние: 50 млн. долара

Източници: заплата, рекламни договори и технологични инвестиции

Ветеранът е единственият в тази класация, чиято заплата този сезон е под 15 млн. долара (за статистиката, заплатата му е в размер на 14.8 млн. долара).

Игуодала твърди, че придобива интерес към инвестициите още щом влиза в НБА. Това негово любопитства се концентрира предимно в сектора на технологиите (нещо, често срещано в отбора на Уориърс), създавайки му прякора “посланик на НБА в Силициевата долина.”

Игуодала дори провежда Технологична среща на играчите, на която състезатели от НБА имат възможност да се срещнат с популярни инвеститори и основатели на компании, които да им обяснят различни стратегии за инвестиции. Конференцията също така свързва компаниите с потенциални инвеститори в лицето на баскетболистите.

5. Дреймонд Грийн

Състояние: 20 млн. долара

Източници: заплата, рекламни договории, инвестиции

Със своите 28 години, Грийн е най-младият от всичките, но той пък е заявявал, че иска да стане милиардер, преди да навърши 40 г. Самият той признава, че това няма да стане лесно, а трупането на състояние при него едва сега започва.

Като единственият играч в тази класация, избран във втория кръг на драфта в НБА, той е заработил и най-малко пари от заплати. Първият му договор бе за 3 г. на обща стойност 2.6 млн. долара.

През 2015 г. той подписа петгодишен договор на стойност 82 млн. долара, съгласно който заработи 16.4 млн. долара тази година. Това му дава повече възможности за инвестиции. По-рано през годината Грийн инвестира във веригата фитнеси 20 Blink Fitness в Мичиган и Илинойс.