Вече ви показахме десет от най-красивите български манастири. Днес продължаваме с още десет. Вижте ги:

Клисурски манастир

„Св. св. Кирил и Методий“ е действащ девически манастир, намира се близо до град Берковица. Основан е през 13 век. По време на турското робство многократно е разрушаван и е възстановен в края на 19 век. В двора му има аязмо, чиято вода се смята за лековита.

Кремиковски манастир

Носи името „Свети Георги Победоносец“. Намира се в полите на Стара планина, в близост до софийския квартал „Кремиковци“. Построен е по време на Второто българско царство и е разрушен през 1382 г. при турското нашествие. През 1493 г. е възстановен от войводата Радивой, който влага собствени средства в памет на двете си починали деца.

Аладжа манастир

Това е средновековен скален манастир, който се намира в близост до Златни пясъци. На турски "аладжа" означава шарен, пъстър. Създаден е през 12 или 13 век, а през 18 век е изоставен. И в момента не е действащ, обявен е за паметник на културата.

Манастир „Седемте престола“

Намира се в Стара планина, в Искърското дефиле. Официалното му име е “Света Богородица”, наричат го още Осеновлашки. Направен е по време на Втората българска държава.

Наричат го „Седемте престола“ заради уникалната му църква. Според преданията, седем боляри създали седем селища в близост до манастира - Осеновлаг, Огоя, Оградище, Буковец, Лесковдол, Желен и Лакатник. В черквата има седем параклиса, което е уникално за България.

Друга легенда разказва, че цар Петър II е починал в манастира, който временно е бил и столица на страната. Днес той предлага и хотелски услуги.

Обрадовски манастир

„Свети Мина“ се намира в близост до софийския квартал „Бенковски“. Знае се, че на това място в миналото е съществувал християнски храм, но не е ясно кога е построен и разрушен. Манастирът е възстановен в днешния му вид през 1945 г.

Раковишки манастир

Намира се на границата със Сърбия, близо до град Видин. Основан е през 10-11 век, а в края на 18 век е опожарен. През 1848 г. в манастира, който носи името „Света Троица“, е открито първото светско училище в Северозападна България.

Бистрецки манастир

Наричат го още манастир „Иван Пусти“, официалното му име е „Свети Иван Рилски. Намира се близо до град Враца. През 1822 г. в храма е работила първата щампарска работилница за икони у нас.

Манастирът е обект на много иманярски набези, които се дължат на легендата, че някъде в района е скрито съкровището на цар Иван Шишман. Днес от него са запазени най-трудно достъпните в скалите монашески килии, постница и църква.

Араповски манастир

Това е един от последните основани манастири преди Освобождението. Основният му дарител е Ангел войвода. Намира се близо до Асеновград, а официалното му име е „Света Неделя“. В южната част на двора му се намира голяма каменна кула.

Етрополски манастир

Народът го нарича още „Варовитец“ заради варовития камък, от който е изградена църквата му. „Света Троица” се намира близо до Етрополе. Основан е още през Средновековието.

Легендата разказва, че е възникнал на това място, защото Св. Иван Рилски е живял в една от пещерите в близката местност Варовитец, преди да се оттегли като отшелник в Рила. До манастира има малък водопад, носещ същото име като местността.

Килифаревски манастир

През 1348 г. Теодосий Търновски и цар Иван Александър създават манастира „Рождество Богородично“. Той става едно от най-значимите книжовни средища в България, като в него се е обучавал и патриарх Евтимий.

Той е разрушен по време на турското робство и е издигнат на днешното си място, близо до Велико Търново и Килифарево. Църквата „Свети Димитър“ е построена от Кольо Фичето. Днес манастирът е женски.

Снимки: Уикипедия