Светът става все по-населен.

Доклад на ООН от 2018 г. предвижда, че 68% от световното население ще живее в градски райони до 2050 г.

По-голямата гъстота може да означава повече социални придобивки, но увеличената плътност, в комбинация с лошото планиране, може да доведе до задръствания, замърсяване на въздуха, прекомерен шум.

24/7 Tempo е съставил списък на най-стресиращите градове в света на база индекс от осем мерки на ниво град и държава за здравето, финансовото благосъстояние и щастието на населението, наред с други показатели за стрес.

Ето топ 10:

10. Мексико Сити, Мексико

Ср. отработени часове на седмица: 50

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 52 минути

Население с психично разстройство: 11.3% (жени), 10.4% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 38 от 186

Население: 21.8 милиона

Мексико Сити се нарежда сред най-напрегнатите градове в света поради няколко фактора, включително много дълги пътувания и работни дни. Жителите му се нуждаят от повече от 50 минути, за да стигнат до работа, като това е 18-ото най -дълго пътуване сред 560+ прегледани града.

Освен това средностатистическият служител работи около 50 часа седмично, а това е сред най-дългите работни седмици от над 190 града. Жителите на Мексико Сити не отделят много време за ваканция - само 19 дни годишно.

В допълнение към стреса, свързан с работата, нивото на бедност е високо, като голям дял от населението на столицата живее в бедни квартали.

9. Сидни, Австралия

Ср. отработени часове на седмица: 38

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 43 минути

Население с психично разстройство: 19.2% (жени), 17.5% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 110 от 186

Население: 4.9 милиона

Сидни редовно се нарежда сред най-щастливите градове в света от Gallup, както и сред най-удобните за живеене от Economist Intelligence Unit в техните годишни класации, но животът все още е стресиращ. Цената на жилищата в Сидни е около 11 пъти средния доход на домакинство. Средното време за пътуване в една посока е 43 минути - едно от по-дългите сред 561 града.

8. Сао Пауло, Бразилия

Ср. отработени часове на седмица: 36

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 51 минути

Население с психично разстройство: 15.8% (жени), 13.1% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 53 от 186

Население: 22.0 милиона

Сао Пауло е най-големият град в Бразилия с повече от 10 милиона души в население и още толкова в столичния район. Това е и един от 23-те града в този списък със средно еднопосочно пътуване до работа от повече от 50 минути.

Липсата на вода, причинена от скорошни суши, се усложнява от лошо управление на водните ресурси. Водата е от решаващо значение за икономиката на страната, тъй като 50% от бразилската електрическа енергия се получава от водноелектрическа енергия. Въпреки че насилието е спаднало - убийствата са намалели до шест на 100 000 души през 2017 г. от 52 на 100 000 през 1999 г., градът остава източник на стрес.

7. Найроби, Кения

Ср. отработени часове на седмица: 44

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 57 минути

Население с психично разстройство: 12.7% (жени), 11,9% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 139 от 186

Население: 4.7 милиона

Найроби - столицата на Кения и най-големият град в страната, е известна със своя национален парк и нововъзникващ технологичен център. ООН прогнозира, че Найроби ще се превърне в мегаполис (градове с население от 10 милиона или повече) до 2040 г.

С този растеж идват и проблемите с трафика. Градът има осмото най-дълго средно еднопосочно пътуване до работа от 57 минути, а работната седмица от 44 часа е деветата по дължина от 190-те града, включени в класацията. Престъпления, като обири, въоръжени кражби на автомобили и отвличания са източници на стрес в Найроби.

6. Лос Анджелис, САЩ

Ср. отработени часове на седмица: 38

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 61 минути

Население с психично разстройство: 18.3% (жени), 16.3% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 31 от 186

Население: 4.0 милиона

Известният ръст на трафика на Лос Анджелис е основна причина за попадането на втория по население град в Америка в този списък. Средното време за пътуване до работа в една посока е 61 минути - четвъртото най-дълго от всички над 560 града, включени в класацията.

Друг източник на стрес е цената на жилищата, която е девет пъти по-висока от средния доход на домакинство.



5. Истанбул, Турция

Ср. отработени часове на седмица: 45

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 53 минути

Население с психично разстройство: 14.4% (жени), 14.2% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 115 от 186

Население: 14.5 милиона

Пътуването до работа в Истанбул - най-гъсто населения град в Турция, е ежедневен стрес фактор, като средното пътуване до работа в една посока трае 53 минути. Дългата работна седмица от 45 часа също увеличава стреса.

Неуспешен преврат срещу президента Реджеп Тайип Ердоган през 2016 г. доведе до национално извънредно положение, което беше отменено едва две години по-късно. Това малко помогна за облекчаване на напрежението.

Критиците на режима бяха задържани по обвинения в тероризъм, а правителството предприе строги мерки срещу защитниците на правата на човека. Съществува и напрежение, причинено от големия приток на сирийски бежанци.

4. Атина, Гърция

Ср. отработени часове на седмица: 40

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 38 минути

Население с психично разстройство: 16.9% (жени), 14.0% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 121 от 186

Население: 3.2 милиона

Финансовата криза в Гърция доведе до поредица от спасителни програми от Европейския съюз и Международния валутен фонд. Икономиката на страната се сви с 9.1% през 2011 г. Но докато икономиката постепенно се подобрява, перспективите за работа не. Процентът на безработицата в страната от 17.3% е вторият най-висок сред всички европейски държави.

Много млади хора в Гърция, сред които лекари и инженери, са песимисти за бъдещето си и емигрират в други страни. За тези, които работят, това са 40 часа натоварване седмично. Животът с продължителен стрес поради финансовата криза в Атина подтикна предприемачите да създадат „яростни стаи“, в които атиняните да се борят с напрежението, като разбиват телевизори, клавиатури и други предмети с бухалка.

3. Кайро, Египет

Ср. отработени часове на седмица: 36

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 51 минути

Население с психично разстройство: 14.9% (жени), 14.3% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 177 от 186

Население: 20.9 милиона

Кайро - един от най-старите градове в света, е деветият най-нещастен град от 186 града, проучени от Gallup. Трафикът е доста стресиращ фактор, като средното време за пътуване до работа в едно посока е 51 минути. Политическата нестабилност и терористичните актове през последните години също допринасят за стреса.

2. Йоханесбург, ЮАР

Ср. отработени часове на седмица: 43

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 41 минути

Население с психично разстройство: 12.7% (жени), 12.8% (мъже)

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 120 от 186

Население: 5.8 милиона

В Йоханесбург работят повече от 43 часа седмично, което е сред 13-те най-дълги работни седмици от 190 разгледани града. В национален мащаб Южна Африка има процент на безработица от 28.5% - най-високият от всяка страна с град, който е включен в този списък.

Въпреки че процентът на престъпността намалява, той остава източник на безпокойство.

1. Хонконг, Хонконг

Ср. отработени часове на седмица: 42

Ср. еднопосочно време за пътуване до работното място: 42 минути

Население с психично разстройство: няма данни

Място в Световния доклад за щастието на Gallup: 114 от 186

Население: 7.5 милиона

Хонконг - малката икономическа мощ, която британците връщат на Китай през 1997 г., е най-стресиращият град в света, защото не е достъпен за много жители. Цената на жилищата е около 20 пъти по-висока от средния доход на домакинствата.

Хонконг е върнат на Китай през 1997 г. от британците, като е превърнат в специален административен регион с известна автономия и икономически и медийни свободи. Постепенно обаче Китай упражнява натиск върху него, ограничавайки свободата на печата и възпрепятствайки правото на хората да се събират на обществени места.

Това доведе до демонстрации, които се превърнаха в насилствени сблъсъци, а събитията навредиха на икономиката, която изпадна в рецесия през третото тримесечие на 2019 г. - първата от десетилетие. Хонконг също претърпя сериозен шок от пандемията от COVID-19.