Ще поевтинеят ли и с колко цените на горивата у нас?

Въпросът за това е съвсем уместен, след като цените на лекия суров петрол и този от сорта Брент загубиха 25 и 28% от стойността си през настоящата седмица.

Седмичното понижение за Брент-а може би ще се окажа най-голямото от 1991 г. насам, когато цената му се срина с 29%. Това отчасти се дължи и на коронавируса, който се очаква да засегне хиляди бизнеси и милиони домакинства, тъй като се очаква спад в потреблението.

От друга страна обаче – по-ниските цени на петрола са в резултат от ескалацията на ценовата война между Русия и Саудитска Арабия, породена от несъгласието по отношение на намаляването на добивите, с които можеше да се избегне (или поне олекоти) сривът в цените.

Освен това от най-голямата петролна компания в света Saudi Aramco обявиха, че ще увеличат добивите си, което допълнително натежа върху спада на цените.

Какво се случва с цените у нас?

Справка на Profit.bg сочи, че цената на най-масовия бензин А95 у нас по големите вериги бензиностанции варира от 2.13 до 2.18 лв. за литър. Според сайта Fuelo.net, средната цена в страната пък е 2.12 лв. за литър.

Порталът globalpetrolprices, сравняващ цените на горивата в Европа и по света, посочва, че литър А95 у нас е с цена от 2.15 лв., но стойността е от 9 март 2020 г.

Това е със 17 ст. по-скъпо, отколкото в Румъния, или иначе казано - бензинът в северната ни съседка е с 8.6% по-евтин.

По-евтино е също така и в Северна Македония (1.97 лв.), Турция (1.87 лв.), Украйна (1.81 лв.), Молдова (1.75 лв.) и Беларус (1.33 лв.). В Русия, където литър А95 може да се закупи срещу 1.08 лв., е двойно по-евтино, отколкото у нас. Да не забравяме обаче, че тя е един от най-големите производители на петрол в света.

На Стария контенент най-скъпо гориво зареждат в Нидерландия (3.22 лв.), Исландия (3.09 лв. за литър) и Гърция (3.06 лв.). В Италия литър бензин се предлага срещу 2.97 лв.

Едно е сигурно – спад по родните бензиностанции се очаква в следващите дни, тъй като ползваните в момента горива са закупени на по-старите, т.е. по-високи цени.

Вчера премиерът Бойко Борисов коментира връзката между горивата и останалите продукти по следния начин:

„При вдигане на цената на горивата с 6, 7, 8, 10 или 20 ст., такъв мощен хор от производители на хляб, на различни изделия се надига и всички казват, че страшно ще се повишат цените, искам да попитам сега, когато горивата падат драстично, газта пада с 40%, с колко ще намелеят тези производства?

Значи когато се вдигат, плашим, че поскъпнат отделните продукти с 10, 15 или 20%, а когато падат, не се наблюдава обратният процес. Защо така?“, попита Борисов.