Неравнопоставеността между мъжете и жените, измерена по отношение на политическо влияние, икономически ползи и здраве и образование, е намаляла през последната година, но ще мине цял век, преди да изчезне напълно, според Световния икономически форум (СИФ).

Базираната в Швейцария организация следи прогреса в световен мащаб по отношение на равенството между половете.

Според най-новите данни, повече жени влизат в управлението на страните си в много държави, но същевременно неравнопоставеността между половете се увеличава.

От СИФ прогнозират, че ще са необходими 99.5 години, за да може жените да бъдат равнопоставени на мъжете, въпреки че в момента жени оглавяват институции, като Европейската централна банка (ЕЦБ), Световната банка и правителствата в страни, като Финландия, Германия и Нова Зеландия.

Прогресът в политическата сфера остава бавен, като жените все още заемат едва 21% от министерските позиции в световен мащаб. От организация обаче се надяват, че "ефектът на модела на подражание" ще насърчи по-бързи промени.

Според СИФ икономическата неравнопоставеност между половете се е увеличила, в сравнение с миналата година, отчасти защото жените са недостатъчно представени в почти всички най-бързо растящи сектори в работната сфера, като облачните технологии и изкуствения интелект.

Вероятността е по-голяма жените да останат без работа вследствие на автоматизацията, според доклада.

Исландия оглавява класацията по равнопоставеност между половете през 2019 г., както беше и в предходната година. В дъното на подреждането са Пакистан, Ирак и Йемен.

Ето и кои са 10-страни, в които има най-голяма равнопоставеност между половете:

1. Исландия
2. Норвегия
3. Финландия
4. Швеция
5. Никарагуа
6. Нова Зеландия
7. Ирландия
8. Испания
9. Руанда
10. Германия

България се нарежда на 49-о място в класацията. Страната ни обаче отчита едно от най-големите пропадания, като отстъпва с цели 31 места, в сравнение с предходната година, когато заемаше 18-о място. Само Кения (-33 места) и Камерун (-39) отчитат по-големи отстъпления.

Най-добро представяне страната ни отчита по показателя „Здраве и оцеляване“ (41-во място). На противоположния полюс сме по отношение на постижения в сферата на образованието, където заемаме 85-о място в класацията.

В миналогодишния си доклад от Световния икономически форум прогнозираха, че за премахването на неравнопоставеността ще са необходими 108 години.

Според Клаус Шваб, основател на Световния икономически форум, докладът очертава нарастващата спешност за предприемане на действия.

"При настоящите темпове на промяна, ще е необходим близо век за постигането на равенство - срок, който ние просто не можем да приемем в днешния глобализиран свят, особено сред по-младите поколения, които имат все по-прогресивни възгледи относно равнопоставеността между половете," казва той.