Две трети от населението на света ще живее в градове до 2050 г., прогнозират от ООН, като Индия, Китай и Нигерия се очаква да оглавят ръста в урбанизацията.

Днес около 55% от населението на света се смята, че живее в градски райони или градове, като този дял се очаква да нарасне до 68% в идните десетилетия, според нов доклад на организацията.

Публикуваното тази седмица проучване също така прогнозирa увеличение в броя на мегаградовете в световен мащаб. В днешно време по света има 33 градски центъра с население от по над 10 милиона души. Броят им се очаква да нарасне до 43 до 2030 г., като ръстът ще дойде основно от развиващите се страни.

През 1990 г. по света е имало едва 10 мегаградове.

Ню Делхи ще стане най-големият мегаград в света

В момента Токио е най-големият град в света с население от близо 37 милиона души на метрополисния район, следван от Ню Делхи с около 29 милиона души и Шанхай с 26 милиона. Столицата на Индия обаче се очаква да изпревари японската столица по население около 2028 г.

Според ООНь ръстът в броя на мегаградовете вероятно ще дойде от ускоряващия се процес на насочване на хората от селските към градските райони в световен мащаб и най-вече в Азия.

В Северна Америка общо 82% от хората живеят в градове, в сравнение със 74% за Европа. В Азия около 50% от населението живее в градски райони. Африка се смята за най-малко урбанизирания континент с едва 43% от населението, живеещи в градове.

От ООН обаче прогнозират, че тази тенденция ще се промени в идните десетилетия, като Индия, Китай и Нигерия ще допринесат с 35% от очаквания ръст на населението в градските райони в периода 2018 – 2050 г.

В доклада също така се посочва необходимостта от по-устойчиво градоустройство и обществени услуги в световен мащаб.