Достъпът до най-студения град в света вече е по-лесен благодарение на нова железопътна връзка.

Якутск, разположен в Североизточен Сибир, е свързан с руската железопътна мрежа. Или почти.

European Rail Timetable (ERT) съобщава, че пътническите влакове вече се движат по главната линия Амур-Якутск, известна като AYAM.

Това на практика е 1126 отсечка от малкия град Тинда на железопътната линия Байкал-Амур (BAM), който се отклонява от Транссибирската железница.

Якутск е столица на богатата на диаманти република Саха (Якутия).

Досега пътническите услуги водеха посетителите на около половината път до града - в Томот. Но от ERT съобщават, че пътнически влак сега се движи периодично, за да покрие 437-те км вечна замръзналост до най-близката гара до Якутск: Нижни Бестях.

Към този момент обаче проблемите на пътниците не свършват, защото Якутск е от другата страна на река Лена, която е с ширина от няколко километра в този участък.

През лятото фериботи преминават през Лена, а през зимата, когато реката е замръзнала, е възможно да се пътува и върху леда. Няма начин да се пресече реката обаче през пролетта или есента поради движещия се лед.

Пътуващите не трябва обаче да чакат дълго за зимата. Реката обикновено замръзва в Якутск в края на октомври и ледът не се стопява в продължение на 30 седмици. В този район средната температура на въздуха през декември е минус 35 градуса по Целзий.

Пътуването с железопътен транспорт от Москва отнема около седмица, като тарифата за трета класа се равнява на около 145 евро.

Повечето пътници обаче предпочитат да летят. Има няколко ежедневни полета от руската столица до града, като разстоянието е около 5 000 км.

Якутск е официално признат за най-студената столица на планетата. Въпреки суровите условия, него живеят около 270 хиляди души.

През зимата в този град е минус 55 градуса, а през лятото над 35 В отдалечения сибирски регион Якутия, повече от сто километра навътре от Арктическия кръг, се намира малкият град Верхоянск. Зимната температура тук редовно пада до минус петдесет градуса по Целзий. Това е толкова студено, че

Това е и мястото с най-големи температурни амплитуди, тъй като често през лятото температурата се вдига над 30 градуса. Справка в Уикипедия сочи, че най-ниската температура, измервана някога в Якутск, е минус 64.4 по Целзий. Тя е регистрирана на 5 февруари 1891 г.

Най-високата пък е регистрирана на 17 юли 2011 г., когато термометрите удрят плюс 38.4 градуса.