Всяка година от анализаторската компания Wealth-X публикуват списък на колежите и университетите с най-голям брой дипломирали се студенти, които впоследствие натрупват богатство от над 30 млн. долара.

Всеки един от университетите в Топ 20 е произвел поне по 2000 души, които впоследствие са натрупали десетки или стотици милиони долари или в други случаи дори милиарди.

Първите пет университета обаче имат по над 3000 богаташа, като в челото са Харвард и Станфорд.

Лидерската позиция на Харвард се дължи на факта, че там са завършили 13 650 богаташа, които днес притежават 4.769 трилиона долара. Сред тях са едни от най-богатите хора в света – основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж.

С диплом от Станфордския университет могат да се похвалят 5580 ултрабогаташа със съвкупно състояние от 2.899 трилиона долара, докато трети се нарежда Университета на Пенсилвания с 5575 души и 1.78 трилиона долара общо богатство.

Само три от учебните заведения са извън САЩ – Оксфорд и Кеймбридж са във Великобритания, а InSEAD се намира във Франция.

Днес по света има 2153 милиардери, като от тях 244 са жени, които също така са едва 6.6% от главните изпълнителни директори на компаниите от най-големите топ 500 компании на Fortune.

Защо приемът в университетите от Бръшляновата лига намалява?Най-елитните висши учебни заведения в САЩ приемат все по-малко студенти. Или поне така сочи статистиката