Знаем, че стресът е вреден за здравето и това е факт.

Експертите са единодушни, че коренът на много от животозастрашаващите заболявания, от които хората страдат в наши дни, се крие именно в стреса.

Но той може да има и положителна страна. В края на краищата, основната реакция на тялото срещу него има за цел да го защити, а не да му навреди.

Единственият момент, в който стресът се отразява негативно на вашето здраве и цялостно благосъстояние, е когато се превърне в хроничен.

Въпреки това, ето пет изненадващи начина, по които краткосрочният стрес може да бъде полезен за вас и вашето тяло.

Стимулира мозъка

Винаги, когато сме в стресова ситуация, тялото отделя химикали, които ни помагат да реагираме. При ниски нива стресът може да стимулира производството на невротрофини. Тези химикали спомагат за укрепването на връзките между мозъчните неврони.

Това са същите химикали, които мозъкът отделя всеки път, когато се занимаваме с упражнения, което също е форма на физически стрес. Затова, ако предстоящият изпит в училище или презентация по време на работа ви стресират, трябва да сте благодарни, защото стресът, който изпитвате, е просто реакцията на тялото, за да сме сигурни, че ще се представим добре.

Подобрява имунния отговор

Една от основните функции на стреса е да подготви тялото за възможността от инфекция. Когато се чувстваме стресирани, тялото произвежда допълнителни химикали, които помагат за регулирането на имунната система.

Проучвания показват, че стресът на ниско ниво води до освобождаването на кортикостерон - хормон, който помага за подобряване на отговора на антителата.

Помага да бъдем по-устойчиви

Многократното излагане на стресови ситуации позволява да ги контролираме физически и психически. Докато повечето хора предпочитат да се излагат на по-малко стрес или дори на никакъв, той, всъщност, може да помогне да се справяме в трудни ситуации.

Може да се каже, че стресът ни дава психическа издръжливост, така че когато сме в по-трудна ситуация, да да излезем от нея като победител.

Мотивира ни за успех

В научната общност добрият стрес, или здравословният стрес, се наричат ​​еустрес. Учените са единодушни, че еустресът може да създаде повишено усещане за осъзнатост и фокус.

Когато например работим, състезаваме се в даден спорт или учим, присъствието на еустрес може да ни помогне да постигнем успех. Когато сме изправени пред краен срок, например, добрият стрес може да стимулира нашето поведение, така че да можеме да управлявате ситуацията ефективно, с повече фокус и производителност.

Стимулира развитието на детето

Очевидно ниските нива на стрес са здравословни и за децата. Повечето бъдещи майки се притесняват често, че техният собствен стрес ще се отрази негативно на детето в утробата. Да, всъщност, може, но само когато стресът е постоянен.

Въпреки това, в проучване, проведено в университета Джон Хопкинс, изследователите установяват, че жените, които казват, че са преживели лек до умерен стрес по време на бременността си, раждат деца, които показват по-големи възможности за развитие през втората си година от тези на бъдещите майки, които не са изпитвали стрес изобщо.