Раждаемостта в континентален Китай е паднала до рекордно ниското ниво от 7.52 на 1 000 души през 2021 г., показват изнесени днес данни, ускорявайки една тенденция, която накара Пекин през миналата година да позволи на двойките да имат до три деца.

През 2016 г. Китай се отказа от спазваната десетилетия наред политика за едно дете в семейството, заменяйки я с ограничение от две деца, за да се опита да избегне икономическите рискове от бързо застаряващото население. Високите разходи за живот в градовете обаче възпират двойките да имат повече деца.

Раждаемостта е най-ниска от 1949 г., когато статистическата служба започва да събира данни.

Естественият темп на растеж на населението на Китай е едва 0.034% за 2021 г., което е най-ниското ниво от 1960 г., сочат данните.

Китай облекчава натиска върху учениците със законКитай прие закон в сферата на образованието, който има за цел да намали напрежението, вследствие на прекомерните домашни задания и интензивните уроци след училище

"Това демографско предизвикателство е добре известно, но скоростта, с която населението застарява, очевидно е по-висока от очакваното," казва пред Ройтерс Живъй Жанг, старши икономист в Pinpoint Asset management.

"Това предполага, че населението на Китай може би е достигнало своя пик през 2021 г. Това също така е индикатор, че потенциалният растеж на Китай се забавя по-бързо от очакваното," казва Жанг.

В страната през миналата година са родени 10.62 милиона деца, в сравнение с 12 милиона през 2020 г.

Раждаемостта през 2020 г. е 8.52 раждания на 1 000 души.