Рекорден брой екоактивисти са убити по света през миналата година, сочи нов доклад на организацията Global Witness.

Общо 227 души, борили се за защита на околната среда, са убити през 2020 г., което е най-високият брой във втора поредна година, се казва в доклада, цитиран от BBC.

Близо една трета от убийствата са свързани с експлоатация на ресурси – сеч на гори, минна дейност, мащабен агробизнес, язовири за водноелектрически централи и други инфраструктурни проекти.

В доклада жертвите са определени като "природозащитници", убити заради това, че защитават природни ресурси, които трябва да бъдат запазени, в това число гори, водоизточници и океани.

Природни бедствия са взели живота на 2 милиона души в последните 50 годиниНанесените загуби са за 3.64 трлн. долара, сочат данни на Световната меторологична организация към ООН

След подписването на Парижкото споразумение за климата през 2015 г. средно по четирима екоактивисти биват убивани всяка седмица, според организацията.

Тези "шокиращи данни" вероятно са занижени заради нарастващите ограничения спрямо журналисти и други граждански свободи.

Дърводобивът е индустрията, свързана с най-много убийства - с 23 случая. Атаки са отчетени в Бразилия, Никарагуа, Перу и Филипините.

Представители на коренно население, което най-често е на първа линия в климатичните промени, са представлявали близо една трета от случаите. Колумбия е с най-голям брой отчетени нападения, като през миналата година там са убити 65 души.

Крис Мадън от Global Witness призова правителствата да "се заемат сериозно със защитата на екоактивистите." Според него компаниите трябва да започнат да "поставят хората и планетата преди печалбата или проблемите с климата и убийствата" ще продължат.