Коронавирусът не само ще промени света, какъвто го познаваме, но и икономиката, а и ще остави много хора без работа. Новите фалити се очаква да надхвърлят нивата от финансово-икономическата криза от преди 12 години.

До 25 милиона души могат да изгубят работата си заради пандемията от коронавирус, според доклад на Международната организация на труда (МОТ).

Ето и накратко с какви суми отделните държави планират да стимулират икономиките си:

САЩ

Администрацията на президента Доналд Тръмп вчера обяви пакет за стимулиране на икономиката на стойност 1 трлн. долара, който може да включва помощ от по 1 000 долара за американците в рамките на до две седмици.

Турция

Турският президент Реджеп Тайип Ердоган обяви днес пакет на стойност 100 милиарда турски лири (14 милиарда евро), целящ да помогне за преодоляване на негативните последици от епидемията от коронавируса, предаде в."Хюриет дейли нюз".

Канада

Канадският премиер Джъстин Трюдо обяви нов план от 27 милиарда канадски долара (17 милиарда евро) за преки помощи, както и 55 милиарда долара за отлагане на данъчни плащания, за да помогне на страната да се справи с пандемията от коронавирус.

Чехия

Чешкото правителство се подготвя да предложи 100 милиарда крони (4.05 милиарда долара) помощ за компаниите и още 900 милиарда гаранции по заеми, за да помогне на икономиката да се справи с последиците от коронавируса.

Икономисти: Пикът на Covid-19 ще е до 8 седмициЗащо социалните мрежи избухнаха срещу икономистите на Goldman Sachs?

Испания

Испанските власти решиха да отпуснат общо 200 милиарда евро за борба с коронавируса и икономически последици за страната, съобщава АФП.

"Ние отпускаме 200 милиарда евро, около 20% от нашия БВП, от които 117 милиарда са държавни пари, а останалото са частни ресурси", заяви премиерът след онлайн среща на правителството. Педро Санчес нарече плана "най-голямата мобилизация на ресурси в демократичната история на страната".

Италия

Италия одобри пакет от 25 милиарда евро (28 милиарда долара) за смекчаване на икономическото въздействие от коронавируса с мерки, вариращи от национализацията на авиокомпания Alitalia до средства за детегледачки и гаранции за банките.

Австралия

Австралия обяви пакет от икономически стимули за 17.63 милиарда австралийски долара (11.41 милиарда щатски долара) като част от борбата с отрицателното въздействие от пандемията от коронавируса.

Полша

Πoлшa oбяви cпacитeлeн пaĸeт oт дeceтĸи милиapди дoлapи, пpeднaзнaчeн дa "cпacи" иĸoнoмиĸaтa ѝ oт нeгaтивния eфeĸт нa eпидeмиятa oт ĸopoнaвиpyc.

Πлaнoвeтe нa Bapшaвa вĸлючвaт cтимyли нa oбщa cтoйнocт oт 212 милиapдa злoти, или 52 милиapдa дoлapa. Taзи cyмa ce paвнявa гpyбo нa oĸoлo 9% oт бpyтния вътpeшeн пpoдyĸт (БBΠ) нa cтpaнaтa.

Нова Зеландия

Правителството обяви огромен пакет от стимули в размер на 12.1 млрд. новозеландски долара (6.9 млрд. долара), равняващ се на 4% от БВП на страната в опит за борба с ефекта от Covid-19 върху икономиката. Министри го определиха като най-значителния икономически план в мирно време в съвременната история на страната.

Франция

Президентът на Франция Еманюел Макрон обеща неограничена бюджетна подкрепа за компаниите и служителите, засегнати от пандемията от коронавирус. Стратегията, според френския министър на финансите Бруно Ле Мер, ще струва 45 млрд. евро.