Французинът Жерар Вертхаймер, който заедно с брат си е съсобственик на луксозната модна къща Chanel, е на върха на класацията на най-богатите хора в Швейцария, изпреварвайки наследниците на фармацевтичната група Roche и миналогодишния номер едно Клаус-Михаел Кюне, наследник на един от основателите на транспортната и логистична група Kuehne+Nagel. Това показва годишният списък на списание Bilan.

Турбулентният макроикономически контекст преразпредели местата на първите 10 в класацията, като луксозният сектор детронира фармацията, коментира в своя обзор Bilan.

Класацията, която показва панорама на най-големите състояния в Швейцария в топ 300, оценява богатството на Жерар Вертхаймер на между 38 и 39 милиарда швейцарски франка. То е нараснало благодарение на резкия скок на продажбите в сектора на луксозните стоки миналата година.

През 2021 г. продажбите на къщата за висша мода са скочили с 27%, спрямо предпандемичната 2019 г., до 15,6 милиарда долара, което е довело до преоценка на състоянието на Chanel, според швейцарското списание, цитирано от AFP.

Наследството на Жерар Вертхаймер, който живее в кантона Женева, и брат му Ален Вертхаймер, базиран в САЩ, включва и други активи като състезателни коне и престижни винени имения тип шато.

Семействата Хофман, Йори и Дюшмале, част от които са наследниците на фармацевтичния гигант Roche, се класират на второ място със състояние, оценено на между 30 и 31 милиарда швейцарски франка от списанието.

Германецът Клаус-Михаел Кюне, наследник на един от основателите на транспортната и логистична група Kuehne+Nagel, чието богатство се увеличи миналата година и го направи номер едно за 2021 г., сега е на трета позиция.

Състоянието на Клаус-Михаел Кюне бе коригирано към понижение до около 23 до 24 милиарда швейцарски франка спрямо 29,5 милиарда швейцарски франка през 2021 г., според оценката на Bilan, вземайки предвид понижаването на акциите на борсата на Kuehne+Nagel и на германската компания за морски превози Hapag-Lloyd, в която има дял. През 2021 г. акциите на двете компании скочиха заради напрежението при превоза на товари и смущенията по веригите за доставки.

Италианската фамилия Апонте, която е начело на компанията за морски транспорт Mediterranean shipping company - MSC и пое от групата Bollore логистичните дейности в Африка, е отчела най-голям растеж в класацията. Тя се нарежда на пето място със състояние, което се оценява от Bilan на около 19 до 20 милиарда швейцарски франка. Компанията управлява 730 кораба и 155 000 служители по целия свят.

Милиардерът от арменско-руско-финландски произход Генадий Тимченко, за когото се смята, че е близък до руския президент Владимир Путин, е загубил четири места и се е върнал на девето място в класацията, тъй като част от активите му са замразени след руската инвазия в Украйна. Швейцарското списание оценява активите му на между 14 и 15 милиарда франка.