С наближаването на дългите зимни дни и нощи всеки търси начин да внесе малко забавление и вдъхновение в ежедневието си.

За щастие, страните по света са измислили различни забавления, интригуващи и уникални начини за отбелязване на сезона.

Много от тях съществуват от векове, а други са сравнително нови, но всички те добавят разнообразие и свежест към зимното ежедневие.

Хранене на животни през зимата

Къде: Литва

В най-студените дни на сезона дългогодишната литовска традиция е за хранене на животни, чиито запаси от храна са останали под снега. Местните жители носят картофи, сено и зеленчуци на диви животни, като елени, зайци и глигани.

Киснене във вани, пълни с Юзу

Къде: Япония

Студените зимни дни и дългите нощи изискват малко глезотийки. Ето защо, в Япония е обичайно да се видят гореши вани, пълни с юзу - ароматен цитрусов плод, който е нещо средно между грейпфрут и лимон. Плодовете могат да бъдат цели, разполовени или сложени в платнена торба, за да освободят бавно аромата си.

Така се смята, че предпазват от настинки и облекчават тялото и ума. Тази обичайна практика се провежда поне от началото на 1700 г. и е съобразена със зимното слънцестоене, въпреки че много японци практикуват успокояващия ритуал през целия сезон.

Фестивалът в Þorrablót

Къде: Исландия

Исландският Þorrablót е фестивал в средата на зимата, който датира от векове и се провежда през четвъртия месец от исландския езически календар (от средата на януари до средата на февруари). Тук се сервират ястия, като sviðakjammi (овча глава с неизвадени очи), súr hvalur (маринован кит) и hákarl - ферментирала гренландска акула.

Сбор Кимджанг

Къде: Южна Корея

Всяка година към края на ноември или началото на декември семейства, приятели и различни общности в цяла Южна Корея се събират, за да отбележат началото на зимата с Кимджанг: подготовката на кимчи.

Тази комбинация от ферментирали зеленчуци (най-вече зеле), подправена с различни вкусове, като чесън, джинджифил и гочугару или корейски люти чушки, е типична корейска храна, но е доста трудоемко да се направи, което е една от причините кимджанг да се превърне в такава колективна практика през хилядолетията.

Всъщност, ЮНЕСКО казва, че кимджанг „потвърждава корейската идентичност и е отлична възможност за укрепване на семействата“ и затова го добави към своите списъци с нематериално културно наследство през 2013 г.

Кукери

Къде: България

Българската традиция датира от хиляди години. Кукерите са групи мъже (а днес и жени), които носят чудовищни ​​маски и костюми, изработени от животински кожи и пера - колкото по-грозни, толкова по-добре, с колани с огромни висящи чанове.

Кукерите танцуват, за да изплашат злите духове. Един от най-известните фестивали е Сурва - Международният фестивал на маскарадните игри, който се провежда в Перник всеки януари.

Фестивалът Lohri

Къде: Северна Индия

Въпреки че фестивалът Lohri започва в индийския щат Пенджаб като празник на годишния сезон на реколтата, този древен празник сега е разпространен в Северна Индия и на места, където живеят големи общности на пенджаби. Обикновено се провежда в средата на януари, а неговите тържества включват много песни и танци около горящ огън, много цветни дрехи и вкусни ястия, най-вече сладкиши, като gur rewri - хрупкава сладка, направена с кафява захарна тръстика и покрита със сусам.

Най-известното ястие на фестивала е sarson ka saag (горчица), поднесено с порция безквасен хляб. Lohri също така отбелязва началото на по-дългите дни и е особено важен за млади булки и бебета, които получават много подаръци по този повод.

Бебета, спящи навън

Къде: Финландия и други скандинавски страни

Скандинавските страни са особено известни със своите кратки дни и ниска температура през зимните месеци, така че жителите им са намерили иновативни начини да се адаптират към престоя на открито - независимо от сезона.

Това включва дейности, като скачане в ледено студени езера, ски бягане през градските паркове и оставяне на бебетата да спят на открито. Всъщност, на места като Дания и Финландия майките установяват, че свежият чист въздух приспива малките много по-лесно, засилва апетита им и дори подобрява съня.