Според изследователската служба на Европейския парламент в момента над 150 милиона тона пластмаса замърсяват океаните.

Това има пагубни последствие върху морския живот, в резултат на което всички страдаме. Наша отговорност е да се борим и да намалим бъдещото замърсяване.

Ето шест съвета, с които ще промените ежедневните си навици и ще допринесете за по-чистите води на океаните.

1. Кажете Не на найлоновите торбички

Никой не бива да използва найлонови торбички в наши дни, но ги виждаме непрекъснато в супермаркетите и в магазините за дрехи. Създайте си навик да носите чанти за многократна употреба, винаги когато излизате. Може да отнеме време, но постепенно ще свикнете.

2. Спрете да използвате пластмасови сламки за еднократна употреба

Хората рядко купуват пластмасови сламки за домакинствата, но ние ги виждаме в ресторанти и барове. Пластмасовите сламки изискват тонове пластмаса, която, в крайна сметка, се изхвърля в океаните и вреди на морския живот.

Много е просто: любезно помолете вашия сервитьор/барман да не слага сламка на вашата напитка и им кажете защо трябва да спрат да ги използват. Ще се изненадате колко хора просто не знаят, че това е проблем.

3. Имайте под ръка бутилка за вода за многократна употреба

Всеки трениращ знае колко е важно да бъде хидратиран. Използвате ли пластмасови бутилки, които изхвърляте след всяка тренировка? Ако е така, вземете си бутилка с вода за многократна употреба за вашите фитнес занимания и за ежедневието и я допълвайте през деня.

4. Откажете пушенето

Цигареният дим е най-лошото нещо за белите дробове, особено ако тренирате редовно. Но знаехте ли, че цигарите имат и пластмасови филтри? Тези филтри добавят към замърсяването, унищожаващо нашите океани. Добавете това към дългия списък от причини, поради които е време да се откажете от тютюнопушенето завинаги.

5. Мислете глобално - действайте локално

Вярно е, че замърсяването с пластмаса е глобален проблем, но можете да започнете да оказвате огромно влияние в местната общност. Направете някои изследвания и вижте какво се прави във вашия квартал.

Стартирайте сами група за почистване, създайте инициатива за събиране на бутилките и ще видите как ще дойде промяната.

6. Купувайте устойчиви материали

Поставете си за цел следващия път, когато пазарувате, да купите нещо, направено от устойчиви материали. То може да е от опаковани храни до декоративни купи.