Когато Голямата депресия е в разгара си през 1933 година, безработицата в САЩ надвишава 20%, а брутният вътрешен продукт на страната се е сринал с 30%, повечето хора търпят огромни финансови загуби.

Това обаче далеч не важи за всички. Някои бизнес магнати като Уилям Боинг и Уолтър Крайслер всъщност успяват да увеличат богатството си по време на икономическата криза през 30-те години на миналия век.

Благодарение на възхода на авиацията Боинг успява да изгради вертикално интегрирана бизнес империя, която, освен че произвежда самолети, извършва и въздушни превози на пътници и товари.

Крайслер пък реагира на кризата с мащабна оптимизация и съкращаване на разходите. Достъпните модели на компанията и позволяват да увеличи пазарния си дял за сметка на конкуренцията.

Тези два примера не са единствените изключения от общата мрачна картина през този исторически период. Електронното издание History.com припомня за още шестима души, които натрупват своите богатства именно по време на Голямата депресия.

Джоузеф Кенеди

Джоузеф Кенеди Старши натрупва милиони от борсови сделки на все още слабо регулирания капиталов пазар през 20-те години на миналия век. Той се възползва и от "сенчести" практики като търговия с вътрешна информация и различни пазарни манипулации.

Впоследствие той използва натрупаното на борсата състояние, за да се превърне в магнат на киноиндустрията. През 1926 година той придобива едно фалирало студио в Холивуд, успява да консолидира няколко продуцентски компании, които произвеждат евтини филми, увеличава тяхната ефективност и ги продава с голяма печалба.

До 1931 година, когато излиза от този бизнес, Кенеди е натрупал над 5 милиона долара.

И докато повечето инвеститори губят всичко на борсата през 1929 година, той успява да излезе от кризата по-богат от всякога. Усещайки, че акциите на повечето компании са силно надценени, той продава целия си портфейл още преди пазарния срив и започва да открива т. нар. "къси" позиции, очаквайки скорошния крах на индексите.

След края на Сухия режим в САЩ Джоузеф Кенеди Старши, който е баща на бъдещия американски президент Джон Кенеди, става единствения официален вносител на шотландско уиски и британски джин в САЩ. Тази монополна позиция му осигурява ръст на богатството от 4 милиона долара през 1929 година до 180 милиона долара през 1935 година.

Джон Пол Гети

Петролният магнат Джон Пол Гети се придържал към една проста бизнес формула: "Купувай, когато всички останали продават и продавай, когато всички останали купуват". Първият си милион той натрупва в петролната индустрия през 20-те години на миналия век, а в края на десетилетието, когато цените на акциите започват да падат, Гети купува от паникьосаните борсови спекуланти книжата на петролните компании, а също и недвижими имоти буквално на безценица.

Целта му е да изгради империя, която да се конкурира с тази на Джон Рокфелер. Гети придобива Pacific Western Oil Company и голямо количество от акциите на Tide Water Associated Oil Company, която по това време е деветият най-голям петролен производител в страната. Той ги купува на цена от 2.12 долара за брой, а пет години по-късно тя вече е над 20 долара.

Мей Уест

Голямата депресия дава сериозен тласък на американската киноиндустрия, тъй като тя осигурява на американците достъпна и сравнително евтина форма на забавление в иначе трудните и мрачни времена.

Актрисата Мей Уест се превръща в една от звездите на ранното американско кино. Преди да се появи на големия екран през 1932 година на 39-годишна възраст, Уест участва в различни представления на театралната сцена в Бродуей.

През 1933 година продуцентската компания Paramount Studios, която тогава се намира на ръба на фалита, наема Мей Уес тза главната роля във филма "She Done Him Wrong", който представлява киноадаптация на нейната собствена пиеса "Diamond Lil". Успехът на филма е толкова голям, че променя изцяло финансовата съдба на Paramount, както и тази на Уест, разбира се.

В средата на 30-те години актрисата получава по 300 000 долара за всяка своя роля, което я прави най-високоплатената жена в САЩ.

Славата на Мей Уест започва да залязва в края на десетилетието, когато цензурата в Холивуд става по-строга и дръзките ѝ роли вече не се търсят от продуцентите.

Каква е връзката между икономическите кризи и политическите трусове?Кога икономическите кризи могат да окажат дестабилизиращ политически ефект?


Чарлз Клинтън Сполдинг

По време на Голямата депресия Чарлз Клинтън Сполдинг е президент на най-голямата американска корпорация, собственост на чернокожи - North Carolina Mutual Life Insurance Company.

Основана през 1898 година, компанията се занимава основно с животозастраховане. Три десетилетия по-късно тя се бори за своето оцеляване. Използвайки своите маркетингови способности обаче, Сполдинг успява да вкара фирмата в други бизнес ниши, включително застраховки срещу пожари, банкови услуги и ипотечни кредити.

Когато той поема управлението, офисът на компанията представлява ъгълче от лекарски кабинет, взето под наем. Няколко години по-късно тя се мести в шестетажна сграда в т. нар. "Черен Уолстрийт" в Дърам, Северна Каролина.

Безработицата сред афроамериканците е една от най-високите по време на Голямата депресия. Сполдинг отчита този факт и използва близките си отношения с американския президент Франклин Делано Рузвелт, за да го консултира при съставянето на т. нар. "Черен кабинет" - неформална организация, която се занимава с проблемите на чернокожите американци.

Майкъл Кълън

До 30-те години на миналия век американците пазаруват основно в малки магазинчета, всяко от които е специализирано в продажбата на определен вид стоки. Продавачите стоели зад тезгяха, клиентите поръчвали каквото им е необходимо, плащали и си тръгвали.

Когато настъпва Голямата депресия, Майкъл Кълън работи за компанията Kroger Grocery. Той дава идея на своите шефове да отворят големи магазини с рафтове на самообслужване, голям избор на стоки, отстъпки в цените и широки паркинги, които да са съобразени с нарастващия брой автомобили в Америка.

Той твърди, че може да спести на клиентите между 1 и 3 долара от всяко пазаруване.

Kroger обаче отхвърлят неговия бизнес план и през 1930 година Кълън отваря първия супермаркет в Ню Йорк. Магазинът се рекламира като "Най-големия разбивач на цени в света" и предлага сериозни отстъпки за своите клиенти, които.

През 1933 година той купува конкурентната търговска верига Queens от Фред Тръмп - бащата на бившия американски президент Доналд Тръмп.

До смъртта на Кълън през 1936 година компанията му отваря 15 супермаркета. По същото време подобни магазини започват да изникват из цялата страна. През 1932 година общият им брой е около 300, а през 1939 година вече е над 4500.

Хауърд Хюз

Хауърд Хюз става милионер още на 18-годишна възраст, след като наследява богатството на баща си. Баща му е изобретател на една от петролните сонди, които предизвикват революция в добивите на "черното злато" в началото на 20-и век.

В края на 20-те години Хауърд Хюз инвестира част от наследството на баща си в Холивуд, където се занимава с продуцентска дейност. Филмът му от 1927 година "Ten Arabian Knights" получава Оскар за най-добра комедия, а през 1930 година в продукцията "Hell’s Angels" са инвестирани над 4 милиона долара, превръщайки я в най-скъпия филм в историята на киното към онзи момент.

"The Front Page" и "Scarface" също се превръщат в хитове на боксофиса.

В разгара на Голямата депресия Хюз насочва вниманието и интереса си към авиацията. Той основава компанията Hughes Aircraft Company през 1932 година и я превръща в един от водещите американски авиопроизводители.

Хюз модифицира бивши военни самолети, превръщайки ги в състезателни машини, които поставят серия от скоростни рекорди. През 1936 година самият Хюз подобрява рекорда за най-висока скорост в полет между Лос Анджелис и Ню Джърси, продължил по-малко от 10 часа.

Две години по-късно той се присъединява към екипаж, който успява да обиколи Земята със самолет за рекордните 91 часа.