Богатството на шестимата най-богати хора във Великобритания се равнява на това на 13-те милиона най-бедни в страната, според ново проучване, насочено към увеличаващото се неравенство в британското общество.

Шестимата най-богати милиардери във Великобритания разполагат общо с 39.4 млрд. паунда (46.1 млрд. евро), като сумата, според анализа на Equality Trust, се равнява приблизително на 13.2 милиона британци.

Шестимата най-богати са индийските братя Гопичанд и Сричанд Хиндуджа, които контролират огромен бизнес конгломерат и оглавяват класацията със състояние в размер на 12.8 млрд. паунда (14.99 млрд. евро); сър Джим Ратклиф, председател и главен изпълнителен директор на химическата компания Ineos с 9.2 млрд. паунда (10.7 млрд. евро); хеджфонд мениджърът Майкъл Плат, който разполага с 6.1 млрд.паунда (7.1 млрд. евро); и братята строителни предприемачи Дейвид и Саймън Рубен, чието богатство се оценява на 5.7 млрд. паунда (6.6 млрд. евро).

Оценките се базират на данни на списание Forbes и на Credit Suisse.

На другата противоположност от Equality Trust са изчислили, че са близо 14 милиона души във Великобритания, които живеят в бедност. Четири милиона от тях са с над 50% под прага на бедност, а 1.5 милиона бедстват.

“Този доклад би трябвало да шокира всеки, който го е грижа за състоянието на Великобритания днес,” казва пред The Guardian доктор Уанда Випорска, изпълнителен директор на Equality Trust.

“Такова огромно неравенство между много богатите и голяма част от населението на страната е опасно. Съсредоточаването на такива екстремни стойности на богатство в ръцете на толкова малко хора е пример за това колко разбита е икономическата система", посочва тя.

Борбата с неравенството се превърна в ключово бойно поле преди праламентарните избори във Великобритания по-късно през месеца.

Лидерът на лебъристите Джереми Корбин заяви, че евентуално лейбъристко правителство би преследвало богатите хора, които се възползват от “нагласената система”, така че да облагодетелстват себе си за сметка на мнозина.

Корбин също така посочи петима други членове на “елита”, които би взел на мушка, ако стане премиер: Майк Ашли, основател и главен изпълнителен директор на Sports Direct; Криспин Оди, хеджфонд мениджър, който печели милиони, като залага срещу паунда преди референдума за брекзит; Рупърт Мърдок, който притежава вестниците Sun и Times; Хю Гросвенър, херцогът на Уестминстър, който контролира огромна имотни империя в Централен Лондон; и споменатия по-горе Ратклиф.