Последните три месеца бяха болезнени във финансово отношение за много американци, но милиардерите не са сред тях.

Щатските милиардери са забогатели с общо 565 млрд. долара от 18 март насам, според доклад на мозъчния тръст Институт за политически изследвания, цитиран от CNN Money.

Общото състояние на милиардерите вече възлиза на 3.5 трлн. долара, или с 19% повече от най-ниската му стойност в началото на пандемията. Богатството на шефа на Amazon Джеф Безос се е увеличило с 36.2 млрд. долара, в сравнение с 18 март.

От онзи ден пък близо 43 милиона американци са подали първоначални молби за помощи при безработица. Работниците с по-ниски доходи, най-вече в секторите на туризма и услугите, бяха особено засегнати от здравната криза.

Големите технологични компании не просто оцеляват в кризата, а много от тях направо процъфтяват. Акциите на Amazon са поскъпнали с 47% от дъната си в средата на март.

Цената на книжата на Facebook също бързо се възстанови до рекордни нива. Нетното състояние на Марк Закърбърг пък е нараснало с 30.1 млрд. долара от 18 март насам.

От института са използвали данни на Forbes. 18 март е използван като начална дата, защото това е датата, свързана с класацията на милиардерите на Forbes за 2020 г. Датата също така съвпада с времето, в което правителството в САЩ започна да налага ограничения във връзка с пандемията.

Това са 20-те най-богати хора в светаЕдва за втора година в последното десетилетие, броят на милиардерите и тяхното общо състояние намаляват

Състоянието на шефа на Tesla Илон Мъск, на основателите на Google Сергей Брин и Лари Пейдж и на бившия главен изпълнителен директор на Microsoft Стив Балмър се е увеличило с по 13 млрд. долара или повече от 18 март.

Междувременно безработицата в САЩ нарасна значително вследствие на наложените мерки за социално дистанциране.

Икономисти прогнозират, че очакваните по-късно днес данни ще покажат, че щатската икономика е изгубила още 8 млн. работни места през май, с което броят на новите безработни вследствие на пандемията ще се увеличи до 28.5 милиона, или три пъти повече от изгубените работни места по време на Голямата рецесия.

Нивото на безработицата пък се очаква да скочи до близо 20%.