Гордън Геко е лошият герой във филма на Оливър Стоун „Уолстрийт". Предполага се, че той трябва да бъде назидателен пример за интелигентен и амбициозен мъж, който позволява на алчността да го превърне в престъпник и забогатява от страданието на другите, пише Askmen.com. Следващото поколение на Уолстрийт обаче приема Геко като икона и следва неговия бизнес модел.

Речта на Гордън Геко "Алчността е нещо добро" е вдъхновена от Иван Боески, който плаща 100 млн. долара глоба на щатската Комисия по ценни книжа и борси, за да постигне извънсъдебно споразумение по обвиненията в търговия с вътрешна информация. Боески произнася речта в Калифорнийския университет на откриването на учебната година през 1986 г. Тогава той казва: "Алчността е нещо добро. Смятам, че алчността е здравословна."

Въпреки падението на Боески и Геко, тяхната мантра за алчността се пропива в американския бизнес и личното забогатяване застава преди всичко друго.

Ето и няколко мъже, които са много интелигентни, но са доказали, че нямат нищо против да трупат милиони за сметка на невинните американци, които ги губят. Те са подредени в тази класация по степента на алчност и нисък морал. Както казва Гордън Геко: "Ако имаш нужда от приятел, вземи си куче."

10. Карл Айкан

Смята се, че милиардерът инвеститор Карл Айкан е вдъхновил отчасти образа на Гордън Геко. След като основава компания за арбитриране на риска, той започва да вижда възможности в придобиването на компании като изкупува акции. Той ликвидира губещи компании и оставя служителите им без работа. В случая с авиокомпанията TWA той получава право да продава билети на TWA с голяма отстъпка. Хората купуват неговите билети, което носи загуби на TWA и я принуждава да започне уволнения. Състоянието на Айкан се оценява на 10.5 млрд. долара.

9. Робърт Рубин

Като Министър на финансите на САЩ по времето на Бил Клинтън, Рубин оказва сериозен натиск за отмяната на закона Глас-Стийгъл, който разделя търговското и инвестиционното банкиране. Мнозина посочват този ход като основна причина за финансовата криза.

След участието си в управлението, Рубин става директор в Citigroup и се възползва от печалбите вследствие на липсата на закона Глас-Стийгъл. Рубин напуска Citigroup, след като е обвинен, че е продавал акции на завишени цени като е прикривал рисковете за компанията.

Рубин получава повече от 126 млн. долара в брой и в акции по време на осемте си години в Citigroup.

8. Джон Полсън

Основателят и президент на базирания в Ню Йорк хеджфонд Paulson & Co. печели по време на финансовата криза като залага срещу така наречени обезпечени дълговите облигации (CDO).

От щатската Комисия по ценни книжа борси (SEC) твърдят, че неговата компания е представяла по неверен начин стабилността на ипотечните пакети, с които са гарантирани тези облигации. Полсън печели от спада в цената на тези CDO-та, защото вече ги е скъсил или е щял да ги скъси. Инвестиралите в неговия фонд обаче, понасят сериозни загуби. На практика той заработва стотици милиони от прекратяването на ипотеки и изземването на жилища, докато данъкоплатците губят пари.

Състоянието му се оценява на 12 млрд. долара.

7. Джон Тейн

Като CEO и председател на Merrill Lynch Тейн оглавява сливането на компанията с Bank of America. Смята се, че след като Кен Люис, CEO на Bank of America, е научил, че загубите на Merrill Lynch са били доста по-големи от обявеното, е принудил Тейн да напусне. Изглежда Тейн е скрил факта, че неговата компания е загубила 15 млрд. долара през четвъртото тримесечие на 2008 г. Вместо да помогне на акционерите обаче, Тейн използва помощните средства, получени от правителството, за да плати бонуси на стойност 20 млрд. долара. Той успява да излъже Bank of America и данъкоплатците за провала на неговата компания и за екстравагантния си начин на живот и изхарчва повече от 1 млн. долара, за да декорира офиса си. В момента срещу Тейн се води съдебно разследване.

6. Денис Козловски

Бившият CEO на Tyco в момента излежава до 25-годишна присъда за нелегалното получаването на 81 млн. долара бонуси. Той също така използвал пари на компанията, за да купи предмети на изкуството за 14.725 млн. долара, апартамент в Ню Йорк за 30 млн. долара и за да плати половината от парти за рождения ден на съпругата си, което струвало 2 млн. долара. Партито било на о. Сардиния, като на него е имало и ледена скулптура на Давид на Микеланджело, уринираща Stolichnaya водка.

5. Джоузеф Касано

Като служител на AIG Financial Products Касано прави изключително рисковани и според някои незаконни инвестиции, които вероятно водят до колапса на застрахователния гигант AIG и необходимостта компанията да бъде спасена от правителството, което в крайна сметка беше ключов фактор в световната финансова криза.

От 1987 г. до принудителното му напускане през 2008 г. той е получил над 315 млн. долара поне на книга.

В момента Срещу Касано се води съдебно разследване.

4. Джими Кейн

В ролята си на бивш CEO и председател на Bear Stearns, той довежда компанията до фалит с изключително рискови инвестиции. Когато цената на акциите на Bear Stearns се срива, той продава дела си в банката за 61 млн. долара и напуска кораба. Сумата е с около 1 млрд. долара по-малко в сравнение с оценката на състоянието му преди срива.

Почти всички големи беди, които сполетяват Bear Stearns, се случват докато Кейн играе в турнири по бридж.

Кейн беше определен от CNBC като един от "Най-лошите американски CEO-та на всички времена."

3. Анджело Мозило

Под управлението на Мозило Countrywide Financial се превръща в най-големия ипотечен кредитор в САЩ, а впоследствие тези кредити се оказаха токсични. По време на имотния балон в САЩ, за надуването на който Countrywide Financial има сериозен принос, Мозило заработва 470 млн. долара. Неговот лице с оранжев тен стана нещо като лицето на кризата с високорисковите ипотеки. Освен това, от Комисията по ценни книжа и борси му повдигат обвинение в търговия с вътрешна информация и измами с ценни книжа.

2. Дик Фълд

Като CEO на Lehman Brothers за 40 години, "Горилата" на Уолстрийт води компанията към най-големия фалит в историята на САЩ. Когато Lehman фалира компанията има активи за над 600 млрд. долара. Известен с конкурентния си характер той оглавява инвестициите във високорискови ипотеки, след което скрива милиарди долари задължения от обществото.

1. Бърни Мадоф

След като измамите му бяха отразени надълго и нашироко, вероятно ви е омръзнали да слушате името му. Трябва обаче да се знае, че той е ръководил финансова пирамида на стойност 50 млрд. долара, която е най-голямата в историята. Съвсем съзнателно то е успял да измами роднини, приятели, благотворителни организации, познати, посещаващи неговата синагога и дори Жизел Бюндхен! Какво чудовище трябва да си, за да измамиш Жизел Бюндхен?