Измерените температури в Европа за октомври са най-високите за този месец от годината в историята, информира Bloomberg.

Температурите през предходния месец са били с 1.6 градуса по Целзий по-високи от средните за последните 30 години, става ясно от данни на Copernicus Climate Change Service – агенцията, която съблюдава климатичните политики и промени в Европа.

В световен мащаб също се отчитат високи температури, като те са на трето място в историята за октомври.

Температурите през миналия месец в света са с 0.62 градуса по Целзий по-високи спрямо историческите средни нива.

„През октомври не отчетохме изненадващ, а по-скоро очакван рекорд", обявиха от Copernicus.

Температурните рекорди и в следващите години ще падат все по-често, като това ще е резултат от глобалното затопляне, информираха от агенцията, която е подкрепена от ЕС.

Нещо повече – шестте най-високи средни стойности на температурите през октомври в Европа са отчетени през последните шест години.

В части от Северна и Източна Европа, както и Сибир и Аляска, беше отчетено необичайно високо затопляне през месеца, докато горещите вълни продължиха с пълна сила в Южна Америка и Африка.

От минус 7 до плюс 22 градуса през ноемвриНоември ще започне с предимно облачно и хладно време

Голяма част от американците не усетиха повишението в температурите, тъй като в централните части на САЩ, както и южната част на Канада, те бяха по-ниски от средните, казват още учените.

Докладът на Copernicus идва само дни, след като САЩ обявиха официалното си оттегляне от Парижкото климатично споразумение, имащо за цел да ограничи повишението на средната глобална температура до под 2 процента, или 1.5 градуса по Целзий.

Кандидатът на демократите Джо Байдън обаче обеща, че ако спечели изборите, страната му ще се присъедини отново към споразумението.

Икономиката на САЩ е на второ място след китайската по количество отделени парникови емисии.