Вследствие на различни причини, от волатилни капиталови пазари през брекзит до търговската война през 2018 г., общо 247 души са изпаднали от клуба на милиардерите, пише Forbes. Това е най-големият им брой от 2009 г., когато в разгара на кризата 355 души се превърнаха от милиардери просто в мултимилионери.

Китай оглавява тазгодишната класация по най-много отпаднали от класацията милиардери със 102 души. Индия и САЩ се нареждат на второ и трето място с 22 и 12 души, респективно.

Най-възрастните милиардери в светаНай-младият милиардер в тази класация е на 94 г.

Обедняването на някои от тези 247 души, които вече не са милиардери, стана доста публично. Американският биотехнологичен милиардер Джон Капур, който основава Insys Therapeutics, този месец ще се яви пред съда, заедно с други ръководители от компанията, заради това, че са изнудвали и подкупвали лекари, за да предписват конкретно лекарство. Акциите на Insys поевтиняха с 20% през последната година, а тези на Akorn, където Капур има 23-процентен дял, изгубиха 75% от стойността си.

Канадският бизнесмен Франк Стронак е друг ексмилиардер, замесен в съдебна битка, но за разлика от Капур, той се съди със свои роднини. Стронак заведе дело срещу дъщеря си Белинда през октомври, твърдейки, че тя управлява лошо базираната в Онтарио семейна компания Stronach Group.

Членове на милиардерска фамилия не спират да се съдят помежду сиСемейната война, която разкъсва една от най-богатите фамилии в Канада, става все по-неприятна

Общо 29 души от миналогодишната класация са починали, в това число и съоснователят на Microsoft Пол Алън, които се спомина през октомври. Алън, чието състояние при смъртта му се оценяваше на 20.3 млрд. долара бе активен филантроп като през живота си бе дарил 2.5 млрд. долара за благотворителност.

Почина един от най-богатите хора в светаАлън и Гейтс основават Microsoft през 1975 г.

Най-голяма загуба сред изпадналите от класацията тази година милиардери отчитат Вили и Изолде Либхер, наследници на LIebherr Group, чието състояние през 2018 г. е възлизало на 7.1 млрд. долара.

Вторият най-голям губещ е тайванецът Лин Ю-Линг, чието богатство е натрупано в сектора на недвижимите имоти. Миналата година той е рапзолагал с 5.8 млрд. долара.

Челната тройка на най-големите губещи се оформя от Габриел Фолкман, наследничка на компанията за авточасти Brose. През миналата година Фолкман е разполагала с 3.6 млрд. долара.