Отборът от Английската висша лига Манчестър Сити разполага с най-много финансова мощ в света на футбола, сочи нова класация.

Според Soccerex, които изготвят подреждането, клубът изпъква с най-висок потенциал за икономически растеж.

Челната десетка на класацията е доминирана от английски отбори. На второ място по финансова мощ се нарежда Арсенал, Тотнъм Хотспърс са пети, Манчестър Юнайтед са седми, а Челси попада на девета позиция.

Подреждането е изготвено на база 5 фактора, включително потенциални инвестиции от страна на собствениците, предава BBC.

Манчестър Сити се притежава от мултимилиардера шейх Мансур бин Зайед ал Наян, който инвестира сериозни суми в отбора, откакто го придоби преди близо десетилетие. Клубът е похарчил 215 млн. паунда за трансфери само през последното лято, което е рекордна сума за английски клуб.

Класацията The Soccerex Football Finance 100 взима предвид и цената на футболистите, недвижимите активи, като стадиони и тренировъчни съоръжения, наличните парични средства по балансите, както и нетните дългове.

Soccerex посочват, че поради тези критерии Арсенал е класиран преди Пари Сен Жермен, въпреки че френският клуб плати това лято умопомрачителните 222 млн. евро за бразилската звезда Неймар.

Бизнес моделът на Арсенал има доста по-голяма тежест в тази класация, отколкото похарчените пари за трансфери.

По сходна причина Челси се намира на девето място, въпреки богатия си собственик в лицето на руския милиардер Роман Абрамович. Инвестициите на Абрамович в клуба са вписани под формата на заем, което автоматично ги добавя към дълговете, уточняват от Soccerex.

Топ 10 на отборите с най-голяма финансова мощ

1. Манчестър Сити (Англия)

2. Арсенал (Англия)

3. PSG (Франция)

4. Гуанджоу Евъргранде (Китай)

5. Тотнъм (Англия)

6. Реал Мадрид (Испания)

7. Манчестър Юнайтед (Англия)

8. Ювентус (Италия)

9. Челси (Англия)

10. Байерн Мюнхен (Германия)

В подножието на топ 10 се подреждат Зенит Санкт Петербург (Русия), РБ Лайпциг (Германия) и Барселона (Испания), която, странно или не, е на 13-а позиция.

Причината за това е малкият шанс за потенциални инвестиции от страна на собствениците на отбора от Каталония. За сметка на това цели 9 китайски отбора попадат в топ 100, което е повече от Италия, Франция и Германия.

На почетното последно стотно място в класацията се нарежда ЦСКА Москва.

В подреждането няма български отбор и като цяло тимове от Централна, Източна и Югоизточна Европа, с изключение на украйнските Шахтьор Донецк (22-а позиция) и Динамо Киев (41-а позиция).

Вижте оригиналната класация тук.