Светът е голям, но не толкова, колкото беше. Хората по света, които са посветили живота си на изучаване на бизнес, природни науки, технологии, имат по-голям достъп един до друг и до идеите си от когато и да било преди това, пише Forbes.

Всеки университет, който иска да постигне или задържи добрите си позиции като качествено висше учебно заведение в бъдеще, трябва да подчертава международните си връзки, да привлича студенти и преподаватели от цял свят и в замяна на това да развива глобалната си репутация.

Британското списание Times Higher Education (THE), което се съсредоточава върху образователните институции, определя рейтинга на университетите според международния им обхват.

За изготвянето на класацията THE взема предвид редица фактори - процента на чуждестранни студенти, чуждестранни преподаватели и публикации в специализирани издания с поне един чуждестранен съавтор. Организацията преценява международната репутация на университета и въз основа на анкета.

Първите два университета с най-голямо чуждестранно присъствие са базирани в Швейцария. Третото място е за университет в Китай. Първото място заема Швейцарският технологичен институт в Цюрих. Той е оценен с 94.3 точки за международна репутация, 98.1 точки за процент на чуждестранни студенти и автори на публикувани научни трудове и получава общ резултат от 97.1 точки.

Второто място е за Федералния политехнически университет в Лозана, който получава 91.0 точки за международна репутация, 98.6 точки за чуждестранни студенти и автори на публикувани научни трудове и общ резултат от 96.7 точки.

Третото място е за Хонконгският университет, който получава общ резултат от 96.5 точки, 99.4 точки за чуждестранни студенти и автори на публикувани научни трудове и 88.0 точки за международна репутация.

Най-добре представената страна в топ десет е Великобритания с пет университета. Това са Имперският колеж на пето място, Оксфорският университет на шесто място, Кеймбриджкият университет на осмо място, Лондонският университет на девето място и Лондонското училище за икономически и политически науки на десето място.

Най-предно класираният американски университет е Масачузетският технологичен институт на 22-о място. THE отбелязва, че американските университети са на задни позиции, тъй като обичайно имигрантите не ги снабдяват с топ студентите и академичните си таланти. Въпреки сравнително ниския резултат обаче САЩ са най-добре представената държава в класацията с 64 висши учебни заведения от общо 150.

Топ десет на университетите с най-много чуждестранни студенти:

10. Лондонското училище по икономически и политически науки

9. Лондонският университетски колеж

8. Кеймбриджкият университет

7. Австралийският национален университет

6. Оксфордският университет

5. Имперският колеж в Лондон

4. Националният университет в Сингапур

3. Хонконгският университет

2. Федералният политехнически университет в Лозана

1. Швейцарският федерален технологичен институт в Цюрих