На около 8 километра източно от град Терни, в италианския район Умбрия, се намират красиви водопади, наречени Cascata delle Marmore.

Някога те са част от „Голямата обиколка“, която богатите млади англичани от 17 и 18 век предприемат през Франция и Италия в търсене на изкуство, култура и корените на западната цивилизация.

Популярността на Cascata delle Marmore обаче се крие не само в тяхното величие, но и във факта, че те са резултат от човешка намеса в работата на природата, посочва Amusing Planet.

В миналото на това място няма водопади. Река Велино, на която днес се намират те, се движи по съвсем различен маршрут, който свършва в блато в равнините на Рейти.

Застоялите води на блатото са смятани за нездравословни и са обвинявани за различни болести, покосяващи населението, затова римският консул Маниус Дентатус нарежда изграждането на канал, известен като Curiano Trench, през 271 г. пр. Хр.

Водопадите са създадени, като непоетата от кавала вода се спуска към река Нера, течаща отдолу.

Каналът обаче не довежда до резултата, който се очаква. Река Велино залива долината на Терни, където водата се отклонява. Така съоръжението става източник на спорове между жителите на долините Терни и Рейти.

Едните искат каналът да бъде затворен, докато другите държат той да бъде разширен, за да побере и излишната вода. Спорът толкова се разгорещява, че е отнесен до Римския сенат през 54 г. пр. Хр., но въпреки това не се стига до консенсус и той остава неразрешен в продължение на векове.

Когато Ниагарският водопад беше пресушен през 1969 г.Това историческо предизвикателство отнема 3 дни и работа на две 11-часови смени

Постепенно поддържането на канала е занемарено, заради което в основата му се натрупва тиня и водата отново започва да наводнява долината на Рейти. Едва през 15 век папа Григорий XII нарежда изграждането на нов канал, който да възстанови първоначалния поток.

По-нататъшни подобрения са направени от папа Павел III в средата на 16 век и е монтиран регулиращ клапан за контрол на потока вода. Окончателните корекции, които придават на водопада сегашния му облик, са направени от архитект Андреа Вичи по нареждане на папа Пий VI в края на 18 век.

Андреа Вичи успява да разреши повечето от проблемите с наводненията. Днес на река Велино има водноелектрическа централа, която намалява или увеличава потока на водопада, в зависимост от това кога инсталацията освобождава излишната вода.

Това се случва два пъти на ден, между 12:00 и 13:00 и отново между 16:00 и 17:00 часа. По време на празници пък процесът се повтаря по-често заради туристите.

Cascata delle Marmore имат обща височина от 165 метра, което го прави най-високите водопади в света, създадени от човека. Най-високата от трите им секции се издига на 83 метра.