Франсоаз Бетанкур-Майерс наследи огромно състояние под формата на дял от козметичния гигант L'Oreal, след смъртта на нейната майка Лилиан Бетанкур през миналата седмица.

По някои оценки, това прави 64-годишната Франсоаз най-богатата жена в света, въпреки че наследничката на Walmart Алис Уолтън за кратко държеше тази титла в четвъртък.

В петък от Bloomberg оценяваха състоянието на Бетанкур-Мейерс на 42.3 млрд. долара.

94-годишният Бетанкур бе най-богатата жена в света до смъртта си в сряда.

Фамилията Бетанкур, която основава L'Oreal, държи 33-процентен дял в компанията, чиято пазарна стойност възлизаше на 107.5 млрд. долара към май 2017 г.

През 2016 г. компанията обяви 27 млрд. долара приходи, по данни на Bloomberg.

Бащата на Бетанкур - Южен Шулер, основава компанията през 1907 г., а когато умира тя е единствената му наследница.

Като единствено дете на Бетанкур, съгласно френското законодателство, Бетанкур-Мейерс, която оглавява семейната инвестиционна компания, трябва да наследи поне половината от състоянието на майка й, пише Business Insider.

През 2011 г., само имотното състояние на Бетанкур включва вила в парижко предградие, крайбрежно имение в северната част на Франция и остров на Сейшелите.

Бетанкур-Мейерс е родена на 10 юли 1953 г.

Според WealthX, тя е президент на нейната собствена фамилна фондация - Bettencourt Schueller Foundation, която към 2010 г. е имала активи на стойност около 683 млн. долара. Тя има и академична кариера, като е автор на книги за гръцката митология и отношенията между евреите и християните.

Тя е омъжена за Жан-Виктор Мейерс, внук на равин, който е убит в Аушвиц.

Бракът е спорен, тъй като нейният дядо Южен Шулер е съден за колаборация с нацисткия режим.

Това далеч не е единственият спорен момент във фамилната история.

През 2008 г. Бетанкур-Мейерс завежда дело срещу Франсоа-Мари Бание - известен френски фотограф и дългогодишен приятел на нейната майка.

Тя го обвинява в това, че се е възползвал от психическото състояние на майка й, за да измъкне от нея над 1 млрд. долара под формата на кеш и подаръци. Случаят придобива известност като "Аферата Бетанкур."

Смята се, че Франсоа-Мари Бание е манипулирал Бетанкур, която му подарявала пари, скъпи предмети на изкуството и животозастрахователни полици.

Разследването води до разрив в отношенията между Бетанкур и дъщеря й, като двете подобряват отношенията си едва след прекратяването на делото срещу Бание в края на 2010 г.

През октомври 2011 г. обаче съд обявява, че психическото състояние на Бетанкур не й позволява да управлява семейното богатство и то преминава под контрола на дъщеря й и внуците й.