Да се намерят милиардери в Силициевата долина не е трудно. Араш Фердовси от Dropbox Inc. и Питър Гаснър от Veeva Systems Inc. преминаха границата от 1 млрд. долара тази година, а състоянието на технолологичните милиардери съставлява една пета, или около 1 трлн. долара от общото състояние в индекса на милиардерите на Bloomberg.

Намирането на милиардери в Apple Inc. обаче не е толкова лесно, въпреки че производителят на iPhone е компанията с най-голяма пазарна капитализация в света – 879 млрд. долара.

Председателят Арт Левинсън е единственият, а акциите на Apple съставляват едва 20% от неговото състояние в размер на 1 млрд. долара. Останалите средства са от дългогодишната му работа в Genentech Inc., където заемаше постовете председател и главен изпълнителен директор, както и от ранна инвестиция в Google Inc.

Никой друг от ръководителите в Apple дори не се доближава до 1 млрд. долара. Личното състояние на главния изпълнителен директор Тим Кук се оценява на 600 млн. долара.

Освен от 3-те млн. долара заплата и 6-те млн. долара бонус, състоянието на Кук до голяма степен идва от акците на стойност 376 млн. долара, които той получава, когато наследява на поста Стив Джобс през 2011 г.

Кук получава акциите постепенно за 10-годишен период, а около една трета от тях ще бъдат получени в зависимост от това дали книжата на Apple се представят по-добре от индекса S&P 500. Заместниците на Кук получават по около 23 млн. долара годишно, повечето от тях в акции.

Alphabet, за разлика от Apple, предостави на оглавяващия Google Сундар Пичай деветцифрени суми в продължение на три поредни години и на всеки две години дава на висшите си ръководители акции на стойност десетки милиони долари. Миналия месец акционерите на Tesla Inc. одобриха финансов пакет за Илон Мъск на стойност 2.6 млрд. долара.

Оперативният директор на Facebook Шерил Сандбърг е заработила 24.5 млн. долара през 2016 г. Години наред акционерите на Oracle Corp. критикуват компанията за това, че изплаща огромни средства на основателя Лари Елисън и на главните изпълнителни директори Сафра Кац и Марк Хърд.

Отсъствието на ултрабогати в Apple отчасти отразява историята на компанията със Стив Джобс, който притежаваше 15-процентен дял, когато тя излезе на борсата през 1980 г. Този дял днес щеше да струва 132 млрд. долара.

Джобс, който почина през 2011 г., продаде всичките си акции без една от тогавашния си дял за 100 млн. долара, след като бе принуден да напусне компанията през 1985 г. Той трябваше отново да увеличи дела си, когато се завърна повече от десетилетие по-късно.

Неговата вдовица Лорийн Пауъл Джобс, предприемач и основател на Emerson Collective, е единственият представител на Apple в класацията на милиардерите на Bloomberg. Нейното състояние възлиза на 18 млрд. долара, като две трети от него се дължат на дела й в Walt Disney Co. и в други компании. Тя не работи в Apple.

68-годишният Левинсън, който е председател на компанията, пък никога не се е появявал в международна класация на милиардерите.

Съоснователят на Apple Стив Уозняк е притежавал 7.9-процентен дял през 1980 г., който се свива значително с годините. Делът му в момента не е ясен, защото той не е задължен да го оповестява, тъй като не надхвърля 5%. Смята се обаче, че Уозняк притежава акции по-скоро за милиони, отколкото за милиарди.

Производителят на iPhone действа пестеливо и с придобиванията. Най-голямата покупка на компанията е сделката за 3 млрд. долара за Beats Electronics през 2014 г.

Възможно е да има неколцина скрити милиардери в централата на Apple в Купертино, тъй като дял от едва 0.11% в нея е достатъчен за 10-цифрено състояние. Това означава, че дългогодишни служители, като отговарящия за дизайна Джони Айв, може би имат сериозни дялове, въпреки че е малко вероятно да се различават много в материално отношение от главния изпълнителен директор Кук.