Общо 259 нови милиардери са попаднали в последната класация на най-богатите хора в света на Forbes, в която влизат общо рекордните 2 208 души. Новите попълнения на класацията могат да благодарят за това най-вече на своите продукти, които варират от криптовалути, през хамбургери до детски играчки.

Най-богатият нов член на класацията е Франсоаз Бетанкур-Мейерс с лично състояние оценявано 42.2 млрд. долара. Тя стана новата наследница на козметичния гигант L’Oréal и най-богатата жена в Европа, след като майка й, Лилиан Бетанкур, почина на 94-годишна възраст през септември. Бетанкур-Мейерс, която е внучка на основателя L’Oréal’s, вече управляваше холдинговата компания, чрез която тя, съпругът й и двамата им синове притежават акции на L’Oréal. Тя също така е написала три книги, в това число една на тема гръцка митология.

Наследничката на веригата за бързо хранен In-N-Out Burger Линси Снайдер също се присъединава към класацията с лично състояние в размер на 1.2 млрд. долара, след като отбеляза един особено паметен за нея рожден ден. През май Снайдер отпразнува 35-ия си рожден ден и получи последния дял от наследството си, което увеличи дела й в популярната по Западното крайбрежие на САЩ верига до 97%. Нейните родители основават In-N-Out през 1948 г. Нейните чичо и баща, които преди това са били начело на компанията, умират млади; до 2000 г. Снайдер, която тогава е едва на 18 г., остава последният наследник във фамилията. Тя зае поста президент през 2010 г. и оттогава е увеличила броя на заведенията In-N-Out с близо една трета до около 330.

Повече от три четвърти от новите членове на класацията на Forbes са натрупали състоянието си по старомодния начин – като предприемачи. Сред тях са канадците Антон Рабие и Ронън Харари, приятели от детинство, който събират 10 000 долара и основават компанията за детски играчки Spin Master през 1994 г. Двамата главни изпълнителни директори на компанията имат по 1.3 млрд. долара.

Друг дебютант от Канада е Тоби Лютке, който през 2006 г. основава Shopify — компанията за електронна търговия, която стои зад около 600 000 онлайн магазини. Роденият в Германия Лютке се научава да програмира на 12 г. и напуска училище на 16 г., за да работи в сферата на компютърните науки. Той емигрира в Канада през 2003 г. след като среща настоящата си съпруга, а след това основава Shopify, която става публична компания през 2015 г. Акциите на компанията поскъпват с 320% от тогава, което осигурява лично състояние от 1.2 млрд. долара на Лютке, въпреки че той все още ходи с велосипед на работа.

Сред другите по-известни дебютанти са испанецът Алберто Палачи (1.1 млрд. долара), който през октомври продаде 90% от основаната през 1922 г. от баща му компания за булченски рокли Pronovias за 655 млн. долара; швейцарецът Томас Флор (2.3 млрд. долара), основател на VistaJet; и американците Нирадж Шах и Стив Конайн (по 1.6 млрд. долара), които са съоснователи на компанията за домашни стоки Wayfair.

Всичко на всичко от Forbes са открили милиардери в 35 държави по всвета. Китай може да се похвали с най-много - 89, следвана от САЩ (45), Индия (18) и Германия (13). Телекомуникационният магнат Страйв Масийва (1.4 млрд.) влиза в тазгодишната класация като първия милиардер от Зимбабве, докато Шандор Чани, президентът на унгарската финансова група OTP, е първият представител от Унгария.

Тези нови милиардери са натрупали 10-цифрени състояния в 18 различни индустрии. Производственият сектор е лидер с 47 дебютанти, следван от технологичния сектор с 29. Третата най-популярна индустрия са финансите и инвестициите с 24.

В тазгодишната класация за първи път има дебютанти, които са спечелили милиарди от дигитални валути. Крис Ларсен, най-богатият човек в света на криптовалутите, влиза в класацията на Forbes с лично състояние оценявано на 4.6 млрд. долара. Той съосновава Ripple през 2012 г., за да улесни международните междубанкови разплащания посредством блокчейн технологията. Чангпенг Жао, известен като CZ, също попада в класацията, благодарение на личното си състояние от 1.4 млрд. долара, което се дължи на основаната от него борса за криптовалути Binance.

Ето и кои са 10-те най-богати дебютанти в тазгодишната класация:

Александър Ото (Германия) - 11.8 млрд. долара (Недвижими имоти; Наследство)

Ву Шаоксън (Китай) - 7 млрд. долара (Вино; Предпримач)

Марийке Марс (САЩ ) - 5.9 млрд. долара (Сладкарски изделия, храни за домашни любимци; Наследство)

Памела Марс (САЩ) - 5.9 млрд. долара (Сладкарски изделия, храни за домашни любимци; Наследство)

Валери Марс (САЩ) - 5.9 млрд. долара (Сладкарски изделия, храни за домашни любимци; Наследство)

Виктория Марс (САЩ ) - 5.9 млрд. долара (Сладкарски изделия, храни за домашни любимци; Наследство)

Софи Кърк Кристиянсен (Дания) - 5.4 млрд. долара (Lego; Наследство)

Томас Кърк Кристиянсен (Дания) - 5.4 млрд. долара (Lego; Наследство)

Агнете Кърк Тинкгаард (Дания) 5.4 - млрд. долара (Lego; Наследство)

Мария Фернанда Аморим и семейство (Португалия) - 5.1 млрд. долара (Енергетика инвестиции; Наследство)