Китай изпреварва Съединените щати като най-големия търговски партньор на Европа за първи път в историята, съобщава CNBC.

Износът на ЕС за Поднебесната империя нараства с 2.2% през 2020 г., а вносът на китайски стоки в държавите от Общността се увеличава с 5.6 на сто.

За сравнение, износът от Европа за САЩ намалява с 8.2%, а вносът на американски продукти в ЕС бележи спад от 13.2% на годишна база, според данните на Евростат.

Това означава, че търговията с Китай вече играе по-голяма роля в икономиките на европейските държави.

"Основната причина за тази тендениция е фактът, че икономическото възстановяване на азиатските държави след пандемията е много по-бързо", обяснява икономистът на ING Карстен Бржечки.

В Китай, където бяха регистрирани първите случаи на COVID-19 преди повече от година, не беше наложен втори локдаун, за разлика от много европейски страни, където ограничения се запазват до ден-днешен.

В резултат на това китайската икономика вече доближава нивата си от преди пандемията, докато в повечето държави икономическата активност все още е подтисната заради ограничитените мерки срещу коронавируса, пише още изданието.

"В бъдеще засилващата се роля на Китай като търговски партньор на Европейския съюз ще има и политически последствия. Европа ще трябва да взима тежки решения и да балансира между технологичното си партньорство със Съединените щати и търговските си взаимоотношения с Китай", отбелязва още Бржечки.

10 причини защо акциите на развиващите се пазари биха били добра инвестицияВ края на годината поглеждаме към прогнози и анализи за 2021 г. Къде да инвестираме, кои пазари, икономики и сектори се очаква да имат най-добро представяне?

САЩ и ЕС се конфронтираха с Пекин по темата за изграждането на 5G мрежите и трансферът на технологии.

При управлението на Доналд Тръмп американското правителство изискваше от чуждестранните компании да споделят технологична информация, ако искат да получат достъп до американския пазар.

Брюксел и Вашингтон открито споделят и притесненията си за спазването на човешките права в Китай.

Но въпреки това Европа изглежда готова да засили икономическите си връзки с Поднебесната империя. През декември беше подписано ново споразумение, което улеснява достъпа на европейските фирми до китайския пазар.

"Настоящата криза не ни оставя друга възможност, освен да работим ръка за ръка с нашите глобални партньори, в това число и с Китай. Заедно ще можем да се възстановим по-бързо и да работим за проектите в общ интерес, включително в сферата на търговията и инвестициите", заяви преди време еврокомисарят по търговията Валдис Домбровскис.

Споразумението обаче все още не е ратифицирано от Европейския парламент, а част от евродепутатите са силно скептични по отношение на намеренията на китайското правителство.