Според мнозина най-противоречивата особеност на Android са обновленията.

Нередовните ъпдейти на операционната система са предпоставка за наличието на уязвимости, подпомагащи хакването на устройствата.

Смартфоните, които са престанали да получават системни обновления, повече от останалите са изложени на опасност, казва Брайън Хигинс, експерт по безопасност от компанията Comaritech.

Файловата система, инструментите за безопасност и дори самото ядро на операционната система изискват постоянно усъвършенстване.

Ако това се пренебрегва, системата ще деградира, ще се напълни с уязвимости и ще стане отлична „арена“ за извличане на конфиденциални данни на потребителя.

Кои смартфони най-лесно се хакват?

Практиката показва, че основният акцент в работата на хакера и други онлайн престъпници обикновено е насочена към устройствата, които вече не получават обновления.

Именно поради това по-голямата част от всички вируси се проявяват в старите версии на Android.

Петте типа лични данни, които не бива да споделяте във Facebook Има информация, която е по-добре да разпространявате по друг начин

За повечето хакери е сериозно предизвикателство да преодолеят новите версии на операционната система. Поради това се насочват към старите.

Хакерите могат да използват различни тактики, за да се свържат с устройството на своята жертва и да извлекат от паметта желаните данни.

Те може да изпратят вредоносно съдържание чрез WhatsApp или sms, убеждавайки потребителя да разархивира получения файл и да стартира сам вредоносната атака, казва експертът.