Някои компании успяха да осъществят легендарни първични публични предлагания.

Цената на акциите на Snap, например, скочи с 44% в първия ден на борсата, а тези на Twitter поскъпнаха със 73%.

През 2019 г. Уолстрийт вероятно ще приветства няколко големи компании, които са част от ежедневието на много хора.

Реакциите от страна на инвеститорите на тези дългоочаквани първични публични предлагания (IPO) може да бъде огромна.

Ето и кои са най-очакваните IPO-та на 2019 г:

1. Lyft

Lyft изпревари своя по-голям конкурент Uber по пътя към първичното публичнo предлагане и може да направи борсовия си дебют до края на март под символа LYFT.

По-малката компания за споделени пътивания, която развива дейност единствено в САЩ и Канада, е информирала регулаторните органи, че очаква акциите й да започната да се търгуват на цена между 62 и 68 долара за брой.

Компанията ще се опита да набере до 2 млрд. долара и да получи пазарна оценка от над 20 млрд. долара, според Reuters.

Lyft планира да предостави на своите шофьори възможността да се включат в IPO-то. Тези, които имат най-малко 10 000 направени курса, ще получат бонуси, които ще могат да използват, за да купят акции по цената от IPO-то, каквато и да е тя.

Колко печелят водачите на Uber и Lyft в Ню Йорк?33-годишният Ал Кастильо, работи за Uber, Lyft и Juno в Ню Йорк на пълен работен ден

2. Uber

Uber също планира да стане публична компания тази пролет с предлагане на акции, което би трябвало да демонстрира колко по-голяма е от своя конкурент.

От Lyft се надяват IPO-то да оцени компанията на до 25 млрд. долара, докато Uber, която развива дейност в около 70 държави, очаква да покаже, че струва най-малко пет пъти повече – 120 млрд. долара.

Подобно на Lyft, Uber иска шофьорите й да споделят въодушевлението от IPO-то. Тя планира да даде на повечето от своите 3 милиона активни шофьори парични бонси, с които могат да си купят акции по цената на предлагането, информира The Wall Street Journal.

3. Airbnb

Airbnb, която помага на желаещите да отдадат под наем свободна стая или цялото си жилище, може да излезе на борсата още през средата на 2019 г. Напоследък компанията показва финансови резултати, които би трябвало да предизвикат благоприятна реакция от страна на Уолстрийт.

Популярната компания отчита печалба в последните две години и генерира търговска дейност за над 1 млрд. долара само за последното тримесечие. Airbnb се оценява на 31 млрд. долара.

Компанията може да се похвали с над 5 милиона имота в близо 200 държави и очаква да достигне 500 млн. посещения на гости до края на март.

4. Slack Technologies

Slack е приложение за общуване на работното място подобно на чат, което само за 10 години успя да натрупа 10 милиона потребители дневно.

Slack устоя на офертите за придобиване от страна на гиганти, като Microsoft и Salesforce, и предпочете да следва своя собствен път. Компанията е подала заявление за първично публично предлагане и се оценява на над 7 млрд. долара.

5. Pinterest

Социалната мрежа Pinterest, която хората използват, за да споделят рецепти, снимки, видеа и много други неща, подаде заявление за IPO, което би могло да се осъществи през юни, според The Wall Street Journal.

Всеки месец Pinterest се използва от над 250 млн. потребители, като техният брой нараства с по 50 милиона души годишно.

Компанията извлича максимална полза от това. Тя очаква да отчете 50% скок на приходите за 2018 г. Първичното публично предлагане може да оцени Pinterest на 12 млрд. долара.

6. Postmates

Postmates също е предоставила на регулаторните органи документация за своето IPO и се очаква да предложи акциите си на борсата тази година.

Компанията за доставка на храна от ресторанти и магазини има присъствие в близо 3 000 града в САЩ и Мексико и много ревностни почитатели, сред които и знаменитости. От компанията твърдят, че Кайли Дженър, която е най-младият милиардер в света, е похарчила над 10 000 долара при тях в последната година.

Стартъп компанията, която е основана през 2011 г., се оценява на 1.85 млрд. долара.

Българин е основател на третия най-голям финтех стартъп в САЩКомпанията Robinhood Markets, основана от българина Владимир Тенев и американеца от индийски произход Байджу Бат, е третата най-голяма частна финтех корпорация в САЩ, предава Forbes

7. Robinhood

След като промени играта за новото поколение инвеститори, приложението за търговия с ценни книжа Robinhood се подготвя да предложи и своите акции на борсата.

Компанията предприема важни стъпки към евентуално IPO тази година, като наемането на бившия ръководител от Amazon Джейсън Уорник, който стана първия главен финансов директор на компанията.

Robinhood предлага търговия с ценни книжа без комисионни и печели пари от лихви премии, платени акаунти и други методи. Компанията се смята, че струва 5.6 млрд. долара.

8. Beyond Meat

Производителят на заместители на местото на растителна основа може би из известен най-вече със своя продукт Beyond Burger, но също така предлага безмесни алтернативи на продукти от свинско и птиче месо.

Неговият 12-годишен син яде бургери всеки денИтън Браун обаче няма никакви притеснения, защото бургерите са от неговата собствена компания Beyond Meat и са направени изцяло от растения. Бил Гейтс пък е сред акционерите в компанията

Вместо да рекламира продуктите си най-вече на вегани, компанията поставя храните си на щандовете с месо в хранителните магазини с надеждата, че ще накара любителите на месото да ги опитат.

9. Zoom

Zoom осигурява видеоконферентна връзка и свързаните с това инструменти за онлайн срещи и комуникация. От Zoom твърдят, че продуктите й помагат на компаниите да развиват природосъобразна дейност, като намаляват необходимостта от офис площи и пътувания.

Според множество публикации, Zoom може да излезе на борсата още следващия месец.

Макар че през 2017 г. бе оценена на 1 млрд. долара, компанията се надява, че IPO-то ще вдигне пазарната й оценка с още няколко милиарда долара.

10. Palantir

Никога не сте чували за Palantir? Потайната компания, съоснована от един от основателите на PayPal Питър Тийл, вероятно няма никакъв проблем с това.

Palantir произвежда технологии за копаене на данни, които се използват от държавни агенции и компании за най-различни видове следене и наблюдение.

IPO-то, което се очаква в идните месеци, ще елиминира част от мистерията около компанията. По предварителни оценки Palantir се оценява на до 41 млрд. долара.