През 2000 г., или по точно на 20 октомври, започва изчислението на най-стария борсов индикатор на Българска фондова борса – SOFIX. Неговата базисна стойност е 100 пункта, а днес той е на ниво от 652 пункта, което е най-високото му ниво за последните 8.5 години.

Въпреки ръста в последните месеци на родния капиталов пазар, оборотите на борсата ни в последните години достигнаха най-ниските си нива от 2003 г. насам. Ето и повече подробности, а също и защо се стигна дотам.

През 2016 г. на регулиран пазар са изтъргувани книжа на стойност 416 млн. лв. Това е малко повече спрямо година по-рано, когато оборотът възлезе на 410.7 млн. лв.

В годините обаче оборотите са били доста по-високи. За 2014 г. статистическите данни на БФБ-София и Комисията за финансов надзор сочат оборот от 774.9 млн. лв., а 2013 г. е последната, в която е премината границата от 1 млрд. лв. - 1.521 млрд. лв.

Дори в кризисните години оборотът на борсата ни е доста по-висок от този в последните 2 години. Между 2009 и 2012 г. са реализирани сделки за съответно 868 млн. лв., 682 млн. лв., 717 млн. лв. и 864 млн. лв.

Между 2004 и 2008 г. средният годишен оборот възлиза на над 4 млрд. лв. спрямо 1.623 млрд. лв. средно за последните 17 години, откакто съществува SOFIX.

Рекордните близо 10 млрд. лв. са отчетени през 2007 г. (9.958 млрд. лв.). Именно през 2007 г. пазарната капитализация на листваните компании достига рекордните 28.9 млрд. лв., което представлява 48.16% от БВП на страната за същата година.

Високи стойности има още през 2005 и 2006 г. - 3.5 и 3.3 млрд. лв. Оборотът от 2008 г. достигна 2.1 млрд. лв., а за 2004 г. възлезе на малко над 1 млрд. лв.

Или иначе казано, сделките на борсата ни в последните 2 г. са с най-нисък оборот от 2002 г. насам, при положение че световните пазари отчитат рекордни стойности. Но това обаче си има и своите логични обяснения.

Отливът на чуждестранни инвеститори, делистването на част от ликвидните компании, фалитът на други, съчетан с не дотам добри практики на част от мажоритарните собственици, малкият брой първични и вторични публични предлагания, както и слабият интерес от физически и юридически лица към местния пазар са основните причини за ниските обороти на БФБ-София, които в определени дни достигат стойността на луксозен апартамент в София.

Ще успеят ли усилията на ръководствата на БФБ-София, КФН и всички останали заинтересувани организации да повишат активността, предстои да видим. В последните месеци се отчита създаването на Съвет за развитие на капиталовия пазар, инициирани промени в методологията на изчисление на SOFIX, пускането на първия борсово търгуван фонд в страната и намерения за създаването на регионални, както и продължаване на работата по регионалния проект SeeLink.

Всички тези теми ще бъдат обсъдени и по време на осмото издание на икономическия форум Шумът на парите. Форумът, който е организиран от Profit.bg, ще се състои на 31 май и 1 юни и ще бъде открит от Карина Караиванова, председател на Комисията за финансов надзор.

В двата дни на събитието, което е безплатно за посетители, ще чуем дискусии по общо шест теми: Капиталови пазари, Лични финанси и Недвижими имоти, които ще се проведат на 31 май (сряда), както и Банки и нефинансови институции, Бъдещето на технологиите и Икономиката на България на 1 юни (четвъртък).

Именно в панел „Капиталови пазари“, с който ще стартира събитието, участие вече са потвърдили петима изпълнителни директори на фондови борси от региона. Вижте още тук: