Новото поколение мобилни мрежи, известни като 5G, вече променят начина, по който хората и бизнеса използват данните и общуват помежду си. Този път обаче промяната не означава просто "по-бърз интернет", а носи със себе си структурни промени, които дават възможност за изцяло нови бизнес модели, услуги и приложения.

В България Vivacom стартира първата търговска 5G мрежа през септември 2020 година, чрез метода за динамично споделяне на спектъра. Днес 5G мрежата на компанията вече обхваща над 200 населени места и курорти, което я превръща в най-голямата в страната*.

Защо обаче 5G представлява толкова голям технологичен скок и какво се променя с разширяването на обхвата на мобилните мрежи от ново поколение?
Както вече споменахме, ключовият аспект е свързан не толкова с потенциалната по-висока скорост на трансфера на данни (макар че тя също е важна сама по себе си), а по-скоро с неговия капацитет.

5G мрежите са с много по-висока ширина на т. нар. "лента", което означава, че позволяват прехвърлянето на много по-голям обем от данни. Другият компонент от това уравнение е възможността за свързване на много повече устройства към една точка от мрежата, независимо дали става въпрос за телефони, автомобили или индустриални машини И третият голям технологичен скок е свързан с т. нар. "латентност" на мобилната мрежа, която при 5G е много по-ниска, в сравнение с предишното поколение. Това означава, че тя реагира десетки пъти по-бързо на всяка заява за транфер на данни.

Всичко това не само променя начина, по който можете да използвате своя смартфон в мрежата, но и дава възможност за изцяло нови преживявания и функционалности.

В света вече има много примери, които демонстрират реалното приложение на 5G технологията в най-различни сектори - от транспорта през образованието до медицината. 5G, например, издига на ново ниво възможностите на телемедицината. Отдалечените населени места вече могат да бъдат посещавани от мобилни медицински пунктове, които изпращат данните от прегледите директно в болницата, където те трябва да бъдат анализирани и след това изпратени обратно по възможно най-бързия начин.

Това гарантира много по-високо ниво на превенция и осигурява медицински услуги на пациенти, които иначе не биха имали достъп до тях. В Швеция, например, по подобен начин се извършват мамографски прегледи.
Дори и линейките на спешната медицинска помощ могат да бъдат свързани чрез 5G технологията, така че да предават данни в реално време на съответния специалист, който да следи състоянието на пациентите, докато пътуват към болничното заведение. Подобна линейка вече функционира в британския град Бирмингам.

източник: Vivacom

В сефрата на образованието възможностите на 5G технологията са на практика безгранични. Всяко училище или университет може да разполага с достъп до огромни ресурси от данни, които да се предават на живо и с високо качество от почти всяка точка на света.

В индустрията въвеждането на мобилните мрежи от ново поколение ще даде възможност за оптимизация на много процеси, която до този момент беше невъзможна.

Транспортът е един от секторите, в които се очаква мрежите от пето поколение да окажат най-силен ефект. Той ще е свързан най-вече с автономните превозни средства, тъй като 5G клетките дават възможност за моментална връзка и реакция без никакво забавяне на много устройства (включително и автомобили) едновременно.

Същото важи и за т. нар. "интернет на нещата", или IoT. С 5G ще бъде напълно възможно да свържете повечето устройства в дома си към мобилната мрежа и да ги управлявате през телефона си, незасимо дали става въпрос за хладилник, климатична инсталация, роботозирана прахосмукачка или "умен" бойлер.

Примерите са наистина безкрайни, но общото между тях е, че всички тези иновации ще бъдат достъпни до все повече хора. 125 милиона лева е планираната инвестиция в мрежите на Vivacom през 2021 г. Крайните 5G устройства в портфолиото на Vivacom вече са над 30 и продължават да се увеличават всеки месец в различни ценови класове – от топ моделите на Apple и Samsung в премиум сегмента до модели в средния клас на Xiaomi, Мotorola, Nokia и др. производители.

Покритието е основният критерий за използване на 5G мрежата за около две трети от потребителите, според проучване за нагласите им към 5G технологията, проведено в края на юли 2021 г. от агенция Прагматика по задание на Vivacom.

Близо 80% от запитаните биха използвали 5G технологията в ежедневието си, ако е достъпна за тях. Видът на мрежовата технология - 5G C-band или DSS е фактор едва за 4% от запитаните. В отговорите 96% от запитаните посочват, че не правят разлика между C-band и DSS, а ги интересува удовлетворителния резултат по отношение на покритие, скорост и стабилност на мрежите, както и новата 5G технология да се предлага във всички досегашни пакети, без да има увеличаване на цената.

Това означава, че потенциалът за развитието на мобилните мрежи от ново поколение е огромен. А формите на практическото им приложение тепърва ще се увеличават.

*Най-голямо покритие на 5G мрежа след сравнение по публично достъпна информация към 16.08.2021 г. за 5G покритието на операторите по брой населени места и курорти. 5G мрежата е достъпна за всички настоящи и бъдещи клиенти с мобилни абонаментни планове и съвместими устройства. Повече информация на vivacom.bg