В последните години част от инвеститорите на Българска фондова борса се оттеглиха от капиталовия ни пазар.

Оправданията бяха различни – липса на ликвидност, по-добрата доходност на чуждите пазари и нелоялните практики на мениджънта на някои от публичните дружества.

Своите активи на борсата ни продадоха част от пенсионните и взаимни фондове, както и голяма част от чуждестранните инвеститори, които имаха смелостта да влеят пари у нас.

Останалите дребни инвеститори, както и професионалните вложители, обаче имаха доста добра година, сочи справка на Profit.bg на база данни от борсовия оператор.

Широкият индикатор добави над 26 на сто в последните 12 месеца, а общо 9 от компаниите му добавиха по над 50%. На минус приключиха едва 3 от 40-те компании на индекса, а на плюс от над 10% са 75% от дружествата, или общо 30 на брой.

Тези впечатляващи резултати съвпадат с пандемията от COVID-19, в която редица бизнеси загубиха клиенти, а други дори фалираха. Хиляди хора останаха без работа, а други смениха сферата на дейността си.

Пандемията обаче явно не се отрази тежко на компаниите, които ще посочим по-долу, тъй като инвеститорите в тях отчетоха доходност от 50 до впечатляващите 254%. Да, всичко това е възможно на Българска фондова борса. Нека видим кои са най-добре представилите се компании на родния капиталов пазар в 12 месеца до вчера (17 март).

Най-добре се представиха акциите на Алтерко, които от понеделник (22 март) ще станат и част от най-стария и представителен роден индикатор SOFIX. Ръстът по позицията е от 254% до настоящите 9.35 лв. за брой.

Второто място е за Еврохолд България, където отчитаме ръст от 119% до 2.52 лв. за лот. Холдингото дружество успя да закупи активите на ЧЕЗ в България, което се отрази позитивно на котировките му.

С по над 60% нарастване са още две позиции – заложните къщи София комерс и пътностроителното дружество Трейс Груп Холд.

Вложителите в Индустриален Капитал Холдинг постигнаха доходност от 55.26% за последната година, докато онлайн търговията оскъпи акциите на Спиди до 75 лв, което е с 54% повече спрямо 12 месеца по-рано.

Книжата на димитровградският торов завод Неохим добавиха 53% към пазарната си стойност. Компанията успя да приключи миналата година с печалба от над 14.9 млн. лв., а при посещението на премиера Бойко Борисов през февруари в завода стана ясно, че Неохим е успял да възстанови 17 млн. лв. от предоговорените цени на газа с Газпром.

Следва да добавим, че акциите на компанията са начело по ръст за последния месец с повишение от над 19%.

С ръст от над 50% са още книжата на Хидравлични елементи и системи, докато малко под тази граница е Корадо България (46%).

Малко над 41% доходност отчитаме и при друга технологична компания Сирма Груп Холдинг.

На минус за този период са Софарма имоти АДСИЦ (-0.20%), Актив Пропертис (-5.74%) и Албена АД, загубила 14.47% от пазарната си оценка.

*Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупко-продажба на ценни книжа.
**Авторът не притежава акции от изброените по-горе компании.