Голяма част от инвеститорите в Xiaomi Corp., които до този момент само наблюдаваха понижението в пазарната оценка на компанията, биха могли да се присъединят към продажбите, пише Bloomberg.

Утре (9 януари) изтича шестмесечния lockup период (бел. ред. времето, в което настоящите служители и първоначални инвеститори в компанията няма да могат да продават акциите си). А тези шест месеца наистина бяха болезнени за тях, тъй като цената на акциите се понижи от 17 хонконгски долара, равняващи се на 2.16 щатски долара, на 1.41 щатски долара (11.10 хонконгски долари).

Само днес цената се понижи с нови 7.5%, слeд като от JPMorgan Chase & Co. обявиха, че оттеглят препоръката си за покупка на акциите на компанията.

Така в следващите дни на пазара ще могат да излязат повече от 3 млрд. акции, което представлява 19% от количеството, което се търгува в момента.

Листването на компанията на борсата нареди книжата й на първо място по стойност сред акциите на най-големите производители на смартфони в света на база пазарни коефициенти.

Дори и днес компанията се търгува на съотношение от 17 пъти прогнозните продажби за следващите 12 месеца (trailing P/E), което е наполовина на коефициента от юли миналата година.

Но това все още е 44% по-скъпо от Apple, например, чиито акции отчетоха най-слабото си тримесечие от повече от десетилетие.

Forbes: Слаба година за 400-те най-богати китайциНетното състояние на ¾ от най-богатите 400 китайци намалява през тази година


Голяма е вероятността част от дългогодишните инвеститори в Xiaomi да предпочетат да задържат акциите си пред възможността да продадат на загуба. Прогнозите на голяма част от анализаторите са, че книжата ще възстановят стойността си до над цената от първичното публично предлагане.

От друга страна обаче, хеджфондовете продължават да увеличават късите си позиции, което означава, че те очакват да закупят по-евтино тези акции в бъдеще.

Компании, като китайската China Mobile Ltd. и щатския производител на чипове Qualcomm, също са сред големите акционери в Xiaomi.