Азиатските индекси се повишиха до двумесечен връх през първия ден от новата седмица, продължавайки ръста си от миналата. Добрите данни за заетостта в САЩ от петък съдействаха до голяма степен за позитивните настроения сред инвеститорите.

Най-голямата световна икономика е добавила 242 000 нови работни места през изминалия месец, на фона на очакванията за 190 000. Средното почасово заплащане на работещите обаче изненадващо се е понижило с 0.1%, на фона на ръста от 0.5% месец по-рано.

Продължаващото възстановяване в цената на петрола бе друг фактор, намаляващ несигурността на пазарите.

Индексът, следящ представянето в региона – MSCI Asia-Pacific, се повиши с 0.4%. Той възстанови около 80% от понижението си от началото на годината.

На отрицателна територия обаче се очаква да отворят европейските индекси, като фючърсите на британския FTSE сочат отваряне с 0.5% на минус, а тези на немския DAX с 0.4%.

„Силното възстановяване в цената на суровините доведе до позитивни промени при инвеститорските настроения и най-вероятно ще доведе до по-нататъшно възстановяване на пазарите. Ръстът най-вероятно ще продължи до първите признаци за по-нататъшно забавяне на световната икономика“, смята Хонг Хао, управляващ директор на BOCOM International, цитиран от CNBC.

Японският Nikkei загуби 0.6% от стойността си, като инвеститорите се опасяват от поскъпването на йената, преди данните за БВП на страната за четвъртото тримесечие. Те ще бъдат оповестени утре, като очакванията са третата най-голяма световна икономика да се е свила малко повече от предварителните прогнози.

Китайските индекси отбелязаха лек ръст, след като министър-председателят на страната Ли Кекянг представи петгодишния икономически план за страната. В него е залегнал ръст на втората най-голяма световна икономика между 6.5 и 7% и постепенно повишение на фискалния дефицит до 3% от БВП през тази година.

Шанхайският основен индекс се повиши с 0.3%. Брентът с доставка през април се търгува при нива малко над 39 долара за барел рано тази сутрин.