Японските акции се понижиха, след като йената се търгува близо до едномесечния си връх спрямо долара. Индексът Topix се понижи с 1.2%, до триседмичен минимум по време на търговията си в Токио.

В същото време азиатските индекси се повишиха, водени от намалелите очаквания Фед да повиши лихвите на заседанието си този месец, след крайно разочароващите данни за пазара на труда в най-голямата световна икономика.

Индексът MSCI Asia Pacific добави 0.6% към стойността си, до най-високото си ниво от месец насам. Ръстът бе поведен от най-голямата минодобивна компания в света BHP Billiton Ltd., чиито акции поскъпнаха с над 4% в Сидни. Пазарите в Южна Корея и Нова Зеландия бяха затворени за честването на национални празници.

На силно представяне се радваха валутите на развиващите се страни, спрямо долара. Малоазийският рингит и индонезийската рупия, бяха най-поскъпващите сред тридесетте основни валути.

Австралийските дългови книжа се повишиха, с което лихвите по 10-годишните държавни облигации достигнаха рекордни минимуми.

Перспективите Фед да намали нивото на лихвите през юли, намаляха до 27%, според търгуващите с фючърси. Това подкрепя цените на суровините, както и валутите на развиващите се страни.

Междувременно защитниците на напускането на Великобритания от границите на ЕС, поведоха за пръв път в социологическите проучвания само около две седмици преди провеждането на референдума.

„Възможностите за повишение на лихвите в САЩ на този етап са слаби“, според Матю Шерууд, ръководител на Perpetual Ltd., цитиран от Bloomberg. “Дори и да има признаци за повишение на икономическата активност, подобна мярка трябва да се отложи, за да не инициира промяна в посоката на икономиката и впоследствие да се отчита като грешка“, допълва още експертът.

Фючърсите на S&P 500 се търгуват без съществена промяна, докато тези на британския FTSE 100, сочат отваряне с 0.6% на положителна територия.

Йената загуби 0.2% от стойността си спрямо долара, след поскъпването й с 2.2% в петък, което бе най-голямото й повишение от април насам. Австралийският и новозеландски долари също се понижиха с по 0.6%, след ръст от около 2% в петък.

Щатският суров петрол добави 0.9% към стойността си до 49.04 долара за барел, на фона на загубата му от 1.4% през изминалата седмица. Медта поскъпна за втори пореден ден.