Азиатските индекси се повишиха днес, въпреки напрежението покрай референдума във Великобритания, който ще се проведе утре.

В допълнение, коментарите на Йелън, че резервът ще е внимателен в бъдещи повишения на лихвите, също допринесоха за позитивните настроения.

Индексът MSCI Asia-Pacific добави минималните 0.2%, докато японският Nikkei се понижи с 1%.

Китайският CSI 300 и шанхайският основен индекс добавиха по около 0.3% към стойностите си. Хонконгският Hang Seng загуби 0.1%.

Щатският S&P 500 добави вчера 0.27%, но все още е под 11-месечния си връх, регистриран по-рано през месеца.

„Преди няколко месеца Йелън бе умерено оптимистична. Сега тя изглежда внимателна в опитите си да е оптимистична“, коментира Тохиру Ямамато, стратег Инструменти с фиксиран доход в Daiwa Securities.

„Предвид на коментарите на Йелън, явно юлско повишение на лихвите от резерва е напълно извън графика“, допълва още Ямамато.

Според последните социологически проучвания гласовете в полза на оставането на Великобритания в границите на ЕС превишават тези за напускане. Това съдейства за стимулиране на апетита към риск на световните фондови пазари и намаляване на интереса към така наречените „спасителни активи“.

Много инвеститори обаче са отложили търговията си в очакване на излизане на резултатите, което най-вероятно ще означава слаба търговска активност днес и утре.

Вчера ръководителят на ЕЦБ Марио Драги заяви, че референдумът във Великобритания добавя несигурност на пазарите и ЕЦБ е готова да ползва целия си наличен инструментариум, ако това се наложи.

Златото продължи да се търгува стабилно при нива от около 1 268.77 долара за унция, след като вчера достигна най-ниската си стойност от десет дни - при ниво от 1 264.10 долара за унция.

Петролът продължи с възстановяването си, след като запасите на суровината се понижиха в САЩ с 5.2 милиона барела за седмицата до 17 юни, което бе над три пъти повече от очакванията. Брентът добави 0.3% към стойността си, до ниво от 50.77 долара за барел с доставка през август.