Водещите световни борсови индекси възстановиха почти напълно загубите си от началото на годината. След трудния си старт и понижения от над 10%, (като някои дори навлязоха в мечи пазар след спад с над 20% от върха си), част от тях отбелязаха силен ръст в последните седмици.

В подобна среда индексът на сините чипове SOFIX продължава да се търгува в изключително тесни граници в диапазона между 433 и 460 пункта (около 5%).

При нива от 445 пункта, SOFIX е по-близо до долната си граница. А въпросът, който възниква в инвеститорите, е ще остане ли в сила това ниво и може ли то да се превърне в дъно на продължаващата вече близо две години корекция?

Дали сме близо до дъното на пазара ще се опитаме да отгатнем въз основа на седем популярни признака за това. Ето ги и тях:

1. Тотална липса на заинтересованост в инвеститорите и анализаторите

Определено по този показател изглежда, че пазарът е близо до своето дъно. Когато и ако изобщо анализаторите говорят за пазара, те го определят като „скучен“ и „безинтересен“.

В прогнозите си почти винаги наблягат на негативите му и това, че той е достигнал точка на замръзване (по отношение на ликвидността си), като не очакват нищо интересно в краткосрочен и средносрочен план (тоест налице може да има единствено положителна изненада).

2. Пазарът е с по-ниски финансови съотношения от средните в исторически план, лесно се откриват стойностни акции

Може да се прогнозира, че един пазар е близо до своето дъно, ако инвеститорите лесно откриват стойностни акции или такива с ниски финансови съотношения.

Съотношението цена-печалба на SOFIX обаче се влошава сериозно от началото на март, като то се повишава до 14.85 към днешна дата (според сайта на БФБ) спрямо 10.8 в средата на декември на миналата година.

Трябва да станем свидетели на сериозно подобрение при съотношението (при добри тримесечни отчети за първите три месеца) преди да говорим, че този критерий сочи за близост на пазарното дъно.

3. Лихвите падат

Друг симптом за доближаване на дъно, поне на развитите пазари, е понижението на лихвите. Лихвите по кредитите и депозитите у нас падат през последните две години, така че тук съвпадение има.

Трябва да отбележим обаче, че поведението на родните депозанти не е особено рационално и подобно на това на повечето развити пазари, където при ниски лихви се търсят други инвестиционни алтернативи за по-висок доход (най-често посредством инвестиции на фондовите пазари). Така че този индикатор трябва да се взема предвид с голяма доза скептицизъм.

Родните депозанти до голяма степен могат да се сравнят с тези в Япония, където вложителите продължават да спестяват, дори при рекордно ниски лихви през дълъг период от време.

4. Инвеститорите се пренасочват към други пазари и активи

Тази тенденция се вижда с все по-голяма сила през последните месеци. Индивидуалните инвеститори губят интерес от липсата на динамика на фондовия ни пазар и това, че не се случва нищо. Те все по-често поглеждат към алтернативни инвестиции и пазари, като международни фондови борси, валутни пазари и др.

Това до голяма степен е добре за пазара, защото го освобождава от „слабите ръце“ и „спекулативно настроените“ капитали. Останали са само инвеститорите с дългосрочен хоризонт (основно институционални).

5. Слаба, почти никаква реакция на лоши новини и външни шокове

Друг признак за доближаване до дъно е когато пазарът почти не реагира на лоши новини. Именно това се случва на родния пазар, който, за съжаление, освен на лоши, не реагира и на добри новини.

Доказателство за това е тесният рейндж, в който индексът SOFIX се движи от началото на годината - в границите на около 5%. Това въпреки сериозния срив на световните борси в началото на годината.

6. Пресъхнал пазар на първични публични предлагания

Един от най-големите проблеми на родния капиталов пазар е липсата на големи и качествени първични публични предлагания през последните няколко години.

Това се посочва от водещи анализатори от много време насам. Може със сигурност да се каже, че според този индикатор може и да сме близо до дъното.

7. Незаинтересовани медии

Липсата на интерес от широката инвестиционна общност е в центъра на това медиите да не се интересуват от пазара. Може да се каже, че в момента сме на „пикова точка“ в липсата на интерес от медиите, което пък е добър симптом за близост на пазарното дъно.

В заключение трябва да кажем, че тези признаци за близост на дъното не са точни и не показват дали и кога точно ще бъде достигнато то.

Също така инвеститорите трябва да имат предвид, че близостта, или формирането на дъно, не са гаранция за бъдещо добро представяне на индекса, като могат да минат месеци и дори години, преди SOFIX да се отдалечи по-сериозно от дъното си.

* Материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка или продажба на акции на БФБ.