Слаба ликвидност и нулев инвестиционен интерес от страна както на родни, така и на чужди инвеститори. Това са двете най-често срещани оправдания от участниците на родния капиталов пазар през последните месеци и години.

Ако оставим настрана разпределението на печалбите от 2011 г., както и очакваната, към момента може би малко позабравена от финансовите ни медии, приватизация на борсата, то още един факт излиза на преден план в разговорите между инвеститорите.

А това определено би трябвало да стряска още повече и малкото останали такива на капиталовия ни пазар. За какво иде реч? В последния месец няколко публични компании влязоха в новините и то не с положителни вести. Ето ги и тях:

"Петрол"

Бизнесменът Денис Ершов е бил задържан на бургаското летище заради разследване за злоупотреби, съобщи адвокатът му Анна Попова.

На бившия съсобственик на "Петрол" е повдигнато обвинение за злоупотреби в размер на 1 млн. лв. в петролната компания.

"Каолин"

Министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев информира, че е започнала проверка на "Каолин" относно цената, на която компанията продава суровина (каолин) на ТЕЦ-овете.

Според Добрев, ако "цената на каолина не е пазарна, тя трябва да бъде предоговорена".

"Това че едни цени са пазарни, не означава, че те винаги ще бъдат пазарни, защото пазарът се променя. Така че, ако тези цени са по-различни, то съответно ние трябва да търсим интереса на държавата", каза още министърът.

"Меком"

Смяната на собствеността на "Меком" също не мина гладко. След като през юни частен съдебен изпълнител продаде близо 40% от акциите на дружеството, последва и нова продажба на останалите 40 на сто от капитала на компанията.

Последва и общо събрание на акционерите, на което новите акционери не бяха допуснати до участие, съответно гласуване.

На същото събрание пък бе прието решение да се разпредели дивидент по издадените привилегировани акции в размер на 0.18 лв. за брой. Как и дали въобще този дивидент ще бъде изпратен, предстои да видим.

"Софарма"

През изминалаия месец на финансовия директор на един от "сините чипове" - "Софарма", Борис Борисов бе повдигнато обвинение за избягване на плащане на данъци в размер на 15 млн. лв.

Борисов бе разпитан в края на юли и му бе определена мярка парична гаранция в размер на 100 000 лв.

Освен на финансовия директор на "Софарма", на 20 юли бе повдигнато обвинение и на изпълнителния директор на компанията Огнян Донев за данъчни престъпления.

На Донев, сочен и като един от най-богатите хора в страната, му бе определена мярка за неотклонение парична гаранция в размер на 500 хиляди лв. До момента срещу него имаше обвинение само за пране на пари.

Сред неблагоприятните новини през последния месец можем да поставим и продажбите на активи от "Оловно - цинков комплекс", "Капитан Дядо Никола" и окончателното обявяване в несъстоятелност на "Химко".

Питаме - как при подобни новини можем да очакваме раздвижване на борсата ни?