Декември започна с понижение за повечето от българските индекси. Най-голям спад през миналата седмица отчете SOFIX (-2.28%), а BG 40 загуби 0.85% от стойността си. За годината индексът на сините чипове губи 17.4%, а „широкият" индекс - 5.28%. Какво да очакваме на борсата през тази седмица? Това коментират трима експерти от пазара:

Развигор Христов, инвестиционен консултант, ПОД Бъдеще

Предстоящата седмица на БФБ-София е бедна на корпоративни новини. Повечето компании вече предадоха консолидираните си отчети за третото тримесечие на годината. Декември е обикновено месец за равносметка за измината година и прогнози за следващата.

Засега няма особени надежди обещанията за листване на държавните енергийни компании да се случат. С него бяха свързани надеждите за съживявана на фондовата ни борса. Основно обемите на търговия са от единични сделки и като цяло няма интерес към БФБ-София.

Владимир Малчев, управител и инвестиционен консултант, Бул Тренд Брокеридж

Ако трябва да се изразя метафорично по отношение на новата борсова седмица, то мога да кажа, че темпото ще е бавно, а играта ще е в центъра на терена. В този смисъл, тази седмица не би трябвало да се отличава съществено от предходната.

Така или иначе с наближаването на края на годината търговията ще се активизира, макар и не толкова, колкото ни се иска. Това ще си проличи особено ясно при тези позиции, които се използват за по-благоприятни преоценки на портфейли, като по тази причина се включва и спекулативен интерес.

Интересно ще продължава да бъде при тютюневите компании и това ще се запази като тенденция най-малкото до реализирането на приватизационния процес. Напълно е възможно и раздвижването на пазара на компенсаторни инструменти да получи още по-силен тласък от предстоящия ЦПТ.

Красимир Йорданов, портфолио мениджър, ДСК Управление на активи

През следващите пет работни дни очаквам да се запази тенденцията на покачване на оборота на пазара на акции като основните борсови индекси вероятно ще отчетат повишения за седмицата. Консолидираните отчети на компаниите се оказаха според очакванията, като с известни изключения, същите показаха добро финансово-икономическо състояние, което не кореспондира с текущите пазарни цени на акциите.

Спекулациите относно пренасянето на дълговата криза от Ирландия към други периферни на еврозоната страни, вероятно ще внесат допълнителна волатилност на западните пазари, като, както знаем, последната чисто емпирично показва дълги периоди на устойчивост във времето. Волатилността на финансовите пазари има свойството да се „струпва", което означава, че когато имаме периоди на засилена волатилност, вероятността тя да е по-висока и занапред е голяма.

Въпреки, че корелираността между западните и българския пазар се увеличи през 2010 година, то тя остава все още на ниски нива, което означава, че с голяма доза сигурност не можем да очакваме трансмисия на риск (волатилност) от развитите пазари към БФБ.

Все пак, каквато и инвестиционна стратегия да се предприеме, тя трябва да се изпълнява с ясното съзнание, че рядко срещано събитие от типа „Черен лебед", като например национализацията на професионалните пенсионни фондове и последващата реакция на пазара на акции, би имало траен негативен ефект върху стойността на вложените средства.

Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!