Новата година и по-конкретно януари започнаха силно за БФБ. Дали положителните настроения на борсата ни ще се запазят и в последната за месеца седмица, коментират трима експерти от пазара:

Огнян Дечев, изпълнителен директор и брокер, ИП Популярна Каса 95

Очакванията ми за предстоящата седмица са позитивни. Националните инвеститори анализират и разбират все повече, че сегашните цени на акциите са доста под стойността на активите им и производствените им перспективи. Сравнена с други страни - макроикономически България е стабилна и с добри перспективи.

За разлика от родните, водещите световни индекси доближиха и достигнаха предкризисните си нива. Забелязва се леко повишение на инвестиционния оптимизъм както при част от клиентите, така и сред инвестиционната общност. Разбира се, все още е рано за радост, защото още ги няма чуждите инвеститори. Смятам че в предстоящите месеци ще отбележим началото на по-отчетлив и по-постоянен растеж на индексите.

Тези надежди са свързани и с обещанията на правителството за приватизацията на БТХ и други държавни дялове. Предстои оповестяването на годишните финансови резултати на дружествата и това вероятно ще е в подкрепа за нови покупки в добре работещите компании. След зимата неизменно ще дойде пролетта и всички се надяваме, че тя ще бъде по добра за фондовата борса от изминалите.

Александър Пеев, портфолио мениджър, Съгласие Асет Мениджмънт

Българските акции успяха да вземат през януари от оптимизма на чуждите пазари, а и освен това се чуха, а оттам и преповтарят автоматично твърде оптимистични сценарии за развитието на капиталовия пазар у нас, за това какви ръстове ще има тази година и т.н. Винаги съм защитавал теорията, че твърдо очакван от мнозинството тренд, било то низходящ или възходящ, реално не се случва.

Акции се качват силно, когато сред мнозинството няма такова очакване, обратното също е валидно.

Силните ръстове са възможни през 2011 година, но и драстични спадове по повод внезапен проблем с някоя дългова криза са също доста вероятни и при една ниска ликвидност, растящите акции могат отново да се озоват долу в ниското.

Нещо повече - за да тръгнат нещата, фондовата ни борса трябва първо да придобие частно-правен статус и да бъде продадена на стратегически инвеститор възможно по-бързо, за да се защитят най-накрая и интересите на всички нас на капиталовия пазар.

След януарския ефект в САЩ и последващия оптимизъм на световните пазари, по-вероятно, но не и задължително, е да се осъществи корекция на възходящото движение на американския и европейския пазар през февруари. Това до известна степен ще окаже влияние и на БФБ - София.

Стефан Ангелов, главен брокер, Варчев Финанс

Влияние върху търговията на БФБ през тази седмица ще оказват предстоящите финансови отчети на компаниите, данните за бизнес климата и промишлеността, както и размерът на БВП за ноември.

Очакванията на участниците на БФБ са за подобряване на финансовите резултати на компаниите, което може да доведе до по-голямо търсене на акции преди финансовите данни.

Индексът SOFIX премина над 200-дневната си пълзяща средна от 381.83 пункта, задържайки се над нея, което е силен бичи сигнал, подкрепяйки средносрочното възходящо движение. Новият тримесечен връх на индекса ни кара да бъдем оптимистично настроени към пазара на акции през тази седмица.

Следващата силна съпротива на SOFIX е на нива 499.40 пункта, като преди това има и малка вероятност индексът отново да пробва нивата на подкрепа 376.50 пункта. Разбира се, днешната търговска сесия ще ни даде и последващи сигнали за търговията през седмицата, но засега настроенията са оптимистични

Материалът е с аналитично-информационен характер. Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!