В условията на силна волатилност на световните фондови пазари през изминалата седмица, родните борсови индекси се представяха относително стабилно. Какво да очакваме от тях през тази седмица? За това се допитахме до водещи пазарни специалисти.

Дамян Колев, брокер в ИП „Варчев Финанс“

Световните финансови пазари продължават с негативната си серия, задвижвани от опасения за забавяне на икономическия растеж и на ефективността на политиките на централните банки, което води до бягство от рискови активи.

На БФБ-София спадът на цените на основно търгуваните акции ще продължи, като защитна реакция и ограничаване риск експозицията на активно управляваните портфейли от инвеститори и фонд мениджъри.

И тъй като това са малка част от инвеститорите, оборотите остават традиционно ниски и символични и едва ли ще видим сериозно отражение върху търговията като цяло.

Сентимента сред пазарните участници от дълго време е негативен и дори в края на годината по време на т.н .“коледно рали“, не наблюдавахме особена активност в подкрепа на позиции (с малко изключения по неликвидни активи), очевидно те все по-малко определят постигнатата доходност сред институционалните инвеститори.

Петър Пешев, доктор по икономика, Управител на ИП „Бул Тренд Брокеридж“

Трудно е да се правят прогнози за краткосрочното развитие на регулирания български капиталов пазар.

Фондовият пазар в страната остава с дългосрочен потенциал, не само защото резултатите на голяма част от публичните компании се подобряват, особено на онези, работещи за износ, но и заради - рекордно ниските лихви по депозитите в страната; отрицателните лихви по депозитите на свръхрезервите на търговските банки държани в ЕЦБ, и други централни банки; увеличаващият се икономически растеж в страната; спадът на безработицата; слабото проникване на услугите на капиталовия пазар в икономиката и редица други причини.

Дали може вечно да си останем борса с нереализиран потенциал?- По-скоро, не.

В дългосрочен план, в отсъствието на форсмажорни обстоятелства, възходът е неизбежен, особено ако страната ни се интегрира още по-силно с ЕС и развития свят, чрез членство в еврозоната. Именно членството в еврозоната е катализатор за борсовото възстановяване в Естония, Латвия и Литва.

В краткосрочен план дивидентните компании и компаниите с добри предварителни консолидирани резултати ще бъдат обект на по-голямо търсене на БФБ, иначе обемите на търговията трудно ще се увеличат скоро.

* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покулка, или продажба на акции на БФБ