Повечето индекси на Българска фондова борса (БФБ) записаха минимални повишения през първата седмица на декември. Profit.bg се допита до двама пазарни специалисти за очакванията им за търговията през настоящата седмица:

Гено Тонев, инвестиционен консултант в Юг Маркет Фонд Мениджмънт

След поредната вълнуваща седмица за борсите по света, мисля, че можем спокойно да обявим БФБ-София за един от най-скучните пазари в Слънчевата система. На него не му влияят нито добрите макроикономически новини (ръст на БВП на България от 2.9% на годишна база), нито (не)изненадите на Марио Драги.

Предполагам, че с идентична апатия ще бъде посрещнато и решението на Федерaлния резерв след малко повече от седмица.

На местната политическа сцена не се ражда нищо интересно, освен традиционния парламентарен цирк и трепетното очакване на списъка с почивните дни за следващата година. Нито едно от тези неща не намери отражение на пазара, като не очаквам това да се случи и в бъдеще.

Предстоящата работна седмица не обещава кой знае какво на инвеститорите у нас. През уикенда нямаше катаклизми, нито новини в подтикващо търговията розово. Ако трябва да отличим нещо позитивно обаче, това със сигурност е фактът, че шестдневната работна седмица не касае БФБ.

Владимир Малчев, управител на Бул Тренд Брокеридж

Очаквам позитивизмът да доминира до края на месеца, след като през цялата година наблюдавахме спад на цените и оборотите до голяма степен в резултат на недалновидната т.нар. „пенсионна реформа“ от края на миналата година. През декември традиционно институционалните инвеститори се активизират в опит да подобрят годишните си резултати.

През последните дни видяхме няколко положителни сигнала от пазара. На първо място, това е печелившото развитие при акциите на „ФеърПлей Пропъртис“ АДСИЦ. Ръстът на цената от близо 60% от началото на годината е пример за това какво може да се случи при нисколиквидния ни пазар, когато е налице голям и непоколебим купувач.

Подобна е ситуацията и при „Булгартабак холдинг“, където доброто развитие на бизнеса започва да се пренася и в цената на акциите. С подобни бизнес тенденции могат да се похвалят и други компании, при които е въпрос на време да видим и отражение в борсовите оценки.

Впечатление прави и поредният неуспешен опит на мечките да пробият подкрепата от 1.35 лева за акция на „Химимпорт“. Емисията е една от най-представителните за пазара като цяло и чисто технически изглежда готова за обръщане на тренда след формираното дъно през октомври, което е още една предпоставка за раздвижване на пазара в краткосрочен план, което се надявам да се пренесе и към една силна 2016 година.