Индексът на българските сини чипове SOFIX регистрира второ поред седмично повишение миналия петък. Дали движението ще се запази през тази седмица, това коментират експерти от капиталовия ни пазар:

Николай Грънчаров, ръководител отдел „Брокерски услуги", Емпорики банк България

Водещият индекс на БФБ - SOFIX, прибави 1.67% в петъчната търговия до ниво от 418.41 пункта и приключи седмицата с ръст от 1.71%, а BG 40 се покачи с 1%. През последния месец сме свидетели на странично движение на индексите, а възходящият тренд на ценовите нива на отделни компании е по-скоро изключение, отколкото тенденция.

Очаквам подобно развитие и през текущата седмица - без резки промени, ниска ликвидност и малък обем, ако изключим размяната на предварително уговорени пакети акции. Проблемите на БФБ остават актуални и евентуално подобряване на ликвидността и ценовите нива очаквам в края на месеца при излизането на корпоративните новини.

В краткосрочен план оставам примерено позитивен. Световните финансови пазари реагираха положително на новините около гръцкия дълг и предприетите мерки, с което текущата несигурност, която водеше до определени разпродажби на родната борса, намаля. Проблемът обаче е далеч от разрешение, което предполага да остане в полезрението ни за евентуални новини и промени.

Даниел Димитров, портфолио мениджър, Реал Финанс Асет Мениджмънт

С изключение на последните две сесии от първото тримесечие, борсовата търговия през последните седмици се характеризира с ниски обороти, съсредоточени в няколко предварително договорени сделки.

В същото време международните пазари са свидетели на много динамична и волатилна търговия. След спадовете, свързани с гръцката дългова криза, пазарите записаха серия от положителни сесии, които ги изведоха в близост до най-високите им нива през годината. В петък обаче данните за заетостта в САЩ бяха много разочароващи, в следствие на което индексите завършиха в червено.

Слуховете за неспособност на някои италиански банки да покрият „стрес-тестовете" доведоха до разпродажби на дългови книжа на периферни страни от еврозоната. Днес азиатските борси също отчитат спад, след публикуваните данни за по-висока от очакваното инфлация в Китай. Очаквам негативният сентимент да се запази и в европейската търговия.

През последните седмици БФБ загуби почти изцяло корелацията си с външните пазари. Родният пазар пропусна почти всички дневни и седмични флуктуации на развитите пазари. По-силно движение навън обаче неминуемо ще предизвика раздвижване и у нас.

Започващата седмица ще е бедна на корпоративни събития, като освен няколко общи събрания на акционерите не се очакват интересни новини. В тази връзка очаквам търговията да продължи да бъде вяла, а индексите да се движат в рамките на 1.0% - 1.5% спрямо затварянето на пазара в петък.

Материалът е с аналитично-информационен характер! Написаното не е препоръка за покупка или продажба на финансови инструменти!