Ако се чудите кой продава активи при понижението на фондовите пазари, не се чудете повече. Държавните инвестиционни фондове може да продадат нови активи на стойност 404.3 милиарда долара през тази година, ако цената на петрола се задържи между 30 и 40 долара за барел. Това прогнозират от Sovereign Wealth Fund Institute.

Така стойността на инвестициите на държавните инвестиционни фондове се очаква да се понижи до 2.64 трилиона долара през тази година спрямо 3.04 трилиона долара в края на миналата.

Изтеглените от тези фондове средства се очаква да се удвоят през 2016 г. и да достигнат 213.4 милиарда долара, се казва още в анализа.

„Ерата на петролните долари е към своя край. Фондовете на богати на петрол страни изразяват сериозни опасения и са изправени пред трудности във връзка с финансите на техните страни“, се казва още в направения анализ.

Вижте още: Огромен риск от монетарните политики, според най-големия държавен фонд в света

Държавните инвестиционни фондове на страни като Катар, ОАЕ и Русия, чиито активи сумарно възлизаха на над 7 трилиона долара, когато цената на петрола бе над 100 долара за барел, продават сериозно активи след поевтиняването на петрола с над 70%. Фондовете, базирани в Абу Даби и Катар, са изправени пред най-сериозни предизвикателства.

Директните инвестиции на държавните фондове са се понижили до 113.9 милиарда долара през изминалата година спрямо 122.9 милиарда долара година по-рано.