Въвеждането на данък върху депозитите сериозно ще нарани дохода на депозантите, които продължават да чупят рекорди по спестени средства.

В края на август 2012 г. домакинствата в страната имат спестявания в банките в размер на 34.49 млрд. лв., като от началото на годината се наблюдава ръст от 2.59 млрд. лв. Спрямо година по-рано повишението е от цели 4.45 млрд. лв.

Всъщност, освен с негативните тенденции по отношение на лихвите по депозитите през последната една година (визираме тяхното понижение), ползващите този продукт ще трябва да се разделят с още 10% от бъдещия си доход.

Това най-вероятно ще постави сериозни въпросителни пред по-нататъшното повишение на депозитната база.

И все пак пред хората със свободни средства ще продължава да стои въпроса към какво да насочат своите спестявания. Ще разгледаме три от най-популярните опции за това – а именно депозити, инвестиции в акции или инвестиции в недвижими имоти.

Депозити

Едва ли в близко бъдеще депозитите ще бъдат изместени по популярност от друга инвестиционна алтернатива предвид на това, че доходът от тях се смята до голяма степен за безрисков.

Данъкът върху депозитите е възможно да доведе до сериозно забавяне на ръста им, но едва ли до изключително голям отлив от тази спестовна форма.

Към момента най-добрите предложения за лихви по депозити откриваме по годишните депозити в лева в размер на малко над 6%.

Ако тези предложения се запазят и до година, то изчистени с бъдещия данък (макар и начисляван след година), нетната лихва става малко над 5.4% от вложените средства.

Една от заплахите пред депозантите е евентуален по-нататъшен спад на лихвите по депозитите. Това е тенденцията от последната една година, когато лихвите са се понижили средно с половин процентен пункт. Много специалисти прогнозират тази тенденция да се запази и през следващата година.

Друг сериозен проблем пред спестяващите в депозитите е инфлацията. Инфлацията у нас поема тревожна посока, като се ускорява през септември до най-високата си стойност на годишна база от три месеца насам. През септември инфлацията е била 3.4% на годишна база.

За сравнение, през август инфлацията е била 3.1%, през предходните два месеца съответно 2.4 и 1.6%. Значително ускоряване се наблюдава в темпа на повишение на потребителските цени през септември спрямо този през същия месец на миналата година. През септември 2011 г. инфлацията на годишна база е била при ниво от 2.9%.

Може би едно от основните предимства на депозитите, което ги прави предпочитана от хората форма на спестявания, е гаранцията, че няма да има загуба на капитал.

Сред най-сериозните им недостатъци е липсата на възможност за ползване на средствата, ако се наложи (предвид факта, че най-добрите оферти за лихви са при срочните депозити), както и относително ниския им реален доход (ако се вземе в предвид нивото на инфлация).

При по-нататъшно повишение на инфлацията съществува реална опасност дори от регистриране на отрицателен доход.

Имоти

Гореспоменатите фактори при депозитите, както и въвеждането на данък върху лихвите по тях, може да накара много инвеститори да погледнат към пазара на имоти.

Въпросът, разбира се, е дали имотите са евтини (за реализиране на капиталова печалба) от една страна и какъв доход могат да носят те.

Положителна тенденция е силното забавяне на поевтиняването на имотите, които през последната една година регистрират минимален спад, на фона на поевтиняването им с 10% година по-рано.

При средна цена на двустайните жилища в столицата от около 700 евро (съгласно офертите "продава" във водещ сайт за недвижими имоти), двучленно семейство с доход от 800 евро на месец изплаща едно жилище в столицата от 65 кв. м за 4.73 години. (Броят на годините на изплащане се получава, като се раздели цената на посоченото жилище на средния доход на едно домакинство).

И макар времето да се понижава значително (от 6.6 години през октомври 2008 г.), вследствие на спада в цените на имотите, то съотношението все още е високо. В нормалните страни коефициент над 5 кара специалистите да твърдят, че жилищата са изключително труднодостъпни за населението.

Достъпността на имотите е ключова за преценка на това дали имат сериозен потенциал за извличане на капиталова печалба (ако се изключат останалите спекулативни фактори, които въздействат върху цената в по-краткосрочен план).

Друга гледна точка, за да се прецени добра инвестиция ли са имотите у нас, това е доходността от наем или доходът, който може да се извлече при покупка на имот и отдаването му под наем.

Справка сочи, че обзаведен двустаен апартамент в нормален софийски квартал е със средна продажна цена от малко над 60 000 евро. Подобен апартамент се отдава под наем при нива от около 220 евро, отново според справка в един от водещите сайтове за недвижими имоти.

Това прави доходност от наем в размер на 4.4%, което все още е по-ниско от това, което може да се постигне от депозит.

Разбира се, тук налице са сериозни рискове, свързани с опасността имотът да не е целогодишно зает, като доходността се понижава и вследствие на традиционните разходи за поддръжка и плащането на данъци.

Инвеститорите, решили да насочат средствата си към покупка и отдаване на имот под наем, по-скоро биха залагали на реализиране на капиталова печалба (от евентуално поскъпване на имота след време), както и на предпазване от инфлацията, доколкото инвестициите в имоти са добро средство за това (от една страна - от поскъпване на имота, от друга - на наемите при силна инфлация).

Разбира се, инвеститорите трябва да са напълно наясно, че освен възможности за капиталови печалби, имотите крият възможност и за реализиране на капиталови загуби при бъдещо понижение в цената им, което е и основният им недостатък, в сравнение с депозитите.

Сред основните недостатъци на инвестициите в имоти като форма на спестяване е изискването за по-голям капитал и ниската им ликвидност, която е свързана с изискването за по-дългосрочна обвързаност.

Акции

Това може би е най-противоречивата форма на спестявания, предвид на историческото представяне на борсата и сериозните загуби през последните години, довели до почти тотална загуба на капитал за инвеститорите.

И все пак не бива да забравяме поговорката „Където е текло, пак ще тече“ и инвеститорите е добре да оставят емоциите настрана и да се опитват да оценяват реално активите.

Подобно на всеки един пазар, на борсата се търгуват активи и въпросът, който трябва да стои пред всеки потенциален инвеситор, е евтини или скъпи са тези активи.

Един от най-великите инвеститори на всички времена – Уорън Бъфет, е казал: „Бъди алчен, когато другите ги е страх и се страхувай, когато другите са алчни“. Предвид на цикличността на този пазар и фазата, в която се намира родната борса в момента, определено можем да кажем, че следвайки съвета на Бъфет, сега е времето да сме алчни.

Фактите, свързани с БФБ – ниски финансови оценки на компаниите и привлекателни финансови съотношения, сериозно изоставане зад европейските и световни борси, включително и зад тези на развиващите се пазари.

За съжаление, в главата на инвеститорите споменът за срива на борсата скоро няма да избледнее, а рискът за реализиране на капиталови загуби е сериозна пречка пред това да изберат този род активи за своите спестявания.

Сред предимствата на инвестициите на борсата е липсата на изисквания за минимален капитал, бърза ликвидност (осребряване на инвестицията, ако се налага) без това да е свързано с високи загуби. Инвестициите в акции, подобно на тези в имоти, се определят от специалистите като една от най-добрите защити срещу инфлацията.

Сред недостатъците са неефективност и слаба развитост на родния капиталов пазар и свързаната с това ниска ликвидност, липсата на достатъчна по обем и надеждна информация от публичните компании за вземане на адекватно и мотивирано инвестиционно решение и др.

Едно сравнение между трите вида инвестиционни активи през последната една година сочи следния резултат. Депозитите са донесли доход за инвеститорите в рамките на над 6% при най-изгодните оферти, докато тези в имоти са донесли загуби от 2-3%. За последните 12 месеца индексът на сините чипове SOFIX се е понижил с 3.3%.

Какво ще е представянето на трите вида активи предстои да видим, като едно е сигурно - данъкът върху лихвите по депозитите ще намали с 10% доходът на депозантите.