Ако тепърва се насочвате към фондовите пазари, то най-вероятно имате много въпроси относно процеса и начина на инвестиране.

И докато наличната информация в мрежата е толкова много и подробна, че може да ви обърка и натовари, ето някои неща, които трябва да знаете относно инвестирането като начало, за да сте успешни (или поне да предпазите капитала си).

Вижте още: Какво да и какво да не правите според Уорън Бъфет?

1. На фондовия пазар не се забогатява бързо

Подходящи инвестиции са тези с поне двугодишен инвестиционен хоризонт. Всяка инвестиция, която изглежда, че може да удвои парите ви за един или два месеца, най-вероятно е много рискова. Този род вложения обикновено водят до големи капиталови загуби, ако сгрешите, затова ги избягвайте.

Изчисления сочат, че при осъществяване на 15 сделки на месец с доходност от по 5% всяка, инвеститорите биха превърнали 1000 долара в 276 трлн. долара за три години. В действителност обаче това е невъзможно.

Няма как да се реализират непрекъснато печеливши сделки за толкова продължителен период. Възможно е хиляда долара да бъдат превърнати в стотици хиляди или дори милиони, но ключът за постигането на това се крие в постоянството, търпението и времето.

2. Започнете с малко

Докато изучавате пазарната психология и набирате реален опит, инвестирайте малка сума. Това ще ви предпази от „големи загуби“, докато се обучавате. А такива със сигурност ще имате, не се заблуждавайте.

Дори и да стартирате с няколко много успешни сделки, това не е гаранция за дългосрочен успех.

Добрият мениджмънт на средствата и желязната дисциплина са два от ключовите фактори за добри резултати в продължителен период от време. Докато ги добиете обаче, не рискувайте много, особено спестяванията си.

3. Не инвестирайте в неща, които не разбирате

Един от най-бързите начини да загубите парите си е да инвестирате в неща, които наистина не разбирате. Това е и един от основните съвети на гениалния инвеститор Уорън Бъфет (можете да се възползвате безплатно от съветите му).

Нещата могат наистина да се влошат, ако следвате чужди съвети. Имайте предвид, че обикновено тълпата греши. Така че когато всички започнат да говорят за определен сектор, по-скоро се разграничете от него.

4. Поставяйте си реалистични цели

Дали 5-10% е добра възвръщаемост? През 2003 година това не бе така... В условията на рекордно ниски лихви в световен мащаб обаче, това може да се каже, че е една добра годишна доходност.

Не бъдете алчни, защото алчността е лош съветник и често ще ви накара да поемате необмислени рискове=

5. Не слагайте всички яйца в една кошница

Този съвет е доста противоречив. Както казват много от великите инвеститори - „диверсификацията е за непрофесионалистите или за хора, които не са сигурни точно какво правят“.

Тоест диверсификацията не само е подходяща, но дори наложителна за сега прохождащите инвеститори. Тя ще ви предпази от неразумни инвестиции и поемането на прекомерно големи и неосъзнати рискове.

6. Историята се повтаря

Забележително е как инвеститорите така и не могат да се научат, че историята се повтаря. Това е доказано от непрестанно проявяващите се кризи през определен период от време, които се появяват някак си „неочаквано“ за пазарните участници.

Почти никой не успя да прогнозира световната криза от 2008 година, въпреки нейния мащаб и размер.

7. Не се противопоставяйте на тренда

Повечето от инвеститорите търгуват срещу тренда, макар и да са наясно с популярната инвеститорска фраза „трендът е твой приятел“.

Причината за това е психологическа. На инвеститорите им е много по-лесно да продават акции, когато те вече са поскъпнали, и да купуват, когато те са се понижили. Това обикновено обаче ги поставя „срещу тренда“ и често води до загуби.

8. Ограничавайте загубите си рано

Няма по-добър начин за това да опазите капитала си от това да ограничавате загубите си навреме. Това е съвет, даван от почти всички експерти.

Нещо повече, много от тях препоръчват винаги да слагате „стоп-лос“ на позициите си (поръчки за ограничаване на загубите) в рамките на до около 8%.

Всеки инвеститор трябва да разполага със стратегия за излизане от позицията не само при добър за него развой, но и при евентуална загуба.

9. Когато имате съмнения, не търгувайте

Друг добър начин да се предпазите от големи загуби е да не търгувате, когато не сте уверен в посоката.

Много изследвания сочат, че прекомерната търговия обикновено води до лоши резултати. А пазарите могат някак си неусетно да ви накарат да правите именно това и да се чувствате дискомфортно, когато нямате позиции. Не се поддавайте на този им ефект.