Стратегията, известна на Уолстрийт като „залагай на моментните компании“, при която инвеститори купуваха акции на най-добре представящите се за последната една година дружества, работеше почти през цялата настояща година. До миналата седмица...

Инвеститорите, купували акции на компании като Apple и Netflix, се представяха много добре от началото на годината.

През изминалата седмица обаче индексът на Citigroup, следящ представянето на „моментните акции“, направи нещо, което не беше правил от юни – понижи се. Това дойде да припомни на инвеститорите, че нищо не е вечно.

Стратегията е станала толкова популярна сред инвеститорите, че най-вероятно е спряла да работи, според някои пазарни наблюдатели.

„През последните години, включително и настоящата, тази стратегия работеше много добре на пазара. Тя обаче стана твърде популярна сред инвеститорите. Сега е напълно възможно промяната й да инициира пълно обръщане и да донесе сериозни загуби за инвеститорите“, според Арвин Со, портфолио мениджър в GAM, цитиран от Bloomberg.

Един от най-големите индексни фондове, базирани на представянето на така наречените „моментни компании“ - MSCI USA Momentum Index Fund, привлече рекордните 125 милиона долара само през юли, което доведе до повишение на активите му с близо 20%. Фондът не е имал месечен отлив на капитал от създаването си през 2013 година.

От началото на годината фондът е донесъл доходност за акционерите в размер на 8.2% спрямо ръст от 1.8% за широкия индекс S&P 500.

Дори акциите на Apple, която повече от всяка друга компания допринесе за „бичия пазар“ в САЩ, се представят относително слабо. Акциите на компанията се понижиха с близо 12% от историческия си рекорд, постигнат през февруари.

Инвеститорите изведнъж започват да обръщат повече внимание на компаниите в по-добро финансово здраве и с по-малко дълг - качества, липсващи на много от моментните компании, като например биотехнологичните.